Jest jednym z ciekawszych miast, jakimi może nas oczarować Podkarpacie, a czekające tu zabytki robią wrażenie. Sanok kusi piękną okolicą oraz wspaniałą architekturą, a wycieczki po terenie tego miasta będą dla wielu z nas wyjątkową przygodą. Co warto zobaczyć w rodzinnym mieście Zdzisława Beksińskiego?
Miejsce 5. Park Miejski
Kto chce nacieszyć się zielenią, ciszą i spokojem, ten z pewnością doceni uroki sanockiego Parku Miejskiego. Jest to największy park typu górskiego na terenie Polski, a spacer po jego terenie to świetna szansa na nacieszenie się pięknymi widokami oraz spędzenie wolnego czasu w aktywny sposób. Źródełko Chopina i kopiec Mickiewicza są ważnymi punktami na mapie tego parku, przyciąga też platforma widokowa, z której roztacza się wspaniały widok na Sanok.
Miejsce 4. Cerkiew Świętej Trójcy
Podkarpacie to wielokulturowa kraina, na terenie której można się spotkać i z greckimi katolikami, z i prawosławnymi. O tej mozaice religii przypomina m.in. Cerkiew Świętej Trójcy, będąca jednym z ważniejszych zabytków sakralnych na terenie Sanoka. Wzniesiona w latach 80-tych XVIII wieku, jest ciekawym przykładem stylu klasycystycznego oraz obiektem, który najpiękniej przypomina o miejscowych prawosławnych. Kto zajrzy do cerkiewnego wnętrza, ten będzie mógł zobaczyć ikonostas z XIX wieku oraz Cudowną Ikonę Matki Bożej Sanockiej, która powstała w wieku XVII.
Miejsce 3. Zespół klasztorny Franciszkanów
W pobliżu sanockiego rynku wznosi się kolejna perełka architektury sakralnej, której podczas wycieczki po mieście nie można pominąć. Zespół klasztorny Franciszkanów w swej obecnej formie jest ciekawym przykładem stylu neoromańskiego z końca XIX wieku, któremu miłośnicy sztuki nie bez powodu tak chętnie poświęcają swój czas. Uwagę przyciąga tu m.in. kaplica pochodzącego z Sanoka św. Zygmunta Gorazdowskiego oraz ołtarz boczny, w którym znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Pocieszenia – Pani Ziemi Sanockiej.
Miejsce 2. Zamek Królewski
Zamek Królewski jest turystyczną wizytówką miasta, chętnie odwiedzaną i przez miłośników historii, i przez tych, którzy interesują się sztuką. Ta wspaniała budowla może się pochwalić historią sięgającą czasów króla Kazimierza Wielkiego oraz cennymi zbiorami, które czekają w zamkowych wnętrzach. Mieszczące się tu obecnie Muzeum Historyczne może się pochwalić ciekawą ekspozycją archeologiczną, wielkie wrażenie robi tu również wystawa sztuki kościelnej i cerkiewnej. Wiekowe ikony tworzą cenną kolekcję, której warto się uważniej przyjrzeć. Zamek Królewski w Sanoku jest też chętnie odwiedzany przez miłośników twórczości Zdzisława Beksińskiego. Jego prace są tu prezentowane na kilku kondygnacjach, a zaprezentowane są w taki sposób, by każdy z nas mógł lepiej poznać twórczość tego artysty i prześledzić jej poszczególne etapy.
Miejsce 1. Muzeum Budownictwa Ludowego
Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku to największy skansen w Polsce, który swą ekspozycją może oczarować każdego. Wizyta na jego terenie dostarcza nam wielu ciekawych wiadomości na temat mieszkańców Pogórzy oraz bieszczadzkich wsi: Bojków oraz Łemków. Nie brak tu zabytków związanych z historią przemysłu oraz obiektów sakralnych, takich jak drewniany kościół czy piękne cerkwie. Łemkowskie i Bojkowskie zagrody, dawny dworek oraz wystawa karpackich ikon – wszystko to zachwyca. Dodatkową atrakcją jest tu Miasteczko Galicyjskie, znane z licznych warsztatów oraz sklepików, w których można nabyć lokalne wyroby.
Sanok to nie tylko piękne budowle, z jakimi można się spotkać w trakcie spaceru po ulicach tego miasta. To również piękna okolica, której także warto poświęcić swój czas. Kto znajdzie w Sanoku tanie noclegi, ten będzie mógł wybrać się na wycieczkę w dolinę Osławy, znaną z pięknych cerkwi, odwiedzić klasztor kamedułów w pobliskim Zagórzu oraz wybrać się na spacer wśród bieszczadzkich wzgórz. Tu nuda nikomu nie zagrozi, a wypoczynek w rejonie Sanoka każdemu z nas dostarczy niezapomnianych wrażeń.