Od kilku dni można się zaopatrzyć w choinkę świerkową pochodzącą prosto z lasu. W 27 nadleśnictwach z terenu RDLP w Krośnie przygotowano na rynek ponad 4 tysiące młodych świerków pochodzących ze specjalnych plantacji choinkowych. Plantacje te zakłada się najczęściej na gruntach użytkowanych przejściowo np. pod liniami wysokiego napięcia lub na gruncie rolnym. Dla zainteresowanych przygotowano również choinki sosnowe cieszące się coraz większym powodzeniem. Andrzej Miara, naczelnik Wydziału Marketingu RDLP w Krośnie: – Co roku sprzedajemy od 3 do 4,5 tysiąca choinek, których normatywna wysokość wynosi od 1,5 do 5 metrów. Najwięcej sprzedajemy drzewek o wys. do 2,5 metra. Za choinkę pokojową trzeba zapłacić w nadleśnictwach 15-40 złotych. Bywają również zamówienia specjalne na drzewka wyższe (5-10 metrów), np. do ustawienia w kościołach i miejscach publicznych. Ceny kształtują samodzielnie poszczególne nadleśnictwa, kierując się zasadami rynku, uwzględniając poniesione koszty założenia plantacji oraz pozyskania drzewek.
Dużym powodzeniem wśród kupujących cieszę się gałązki jodły używane na świąteczne stroiki. Stroisz jodłowy można pozyskać legalnie ze ściętych drzew na zrębach. Jeden metr przestrzenny stroiszu kosztuje od 50 do 110 złotych w różnych nadleśnictwach. W samym Nadleśnictwie Rymanów ,przygotowano 300 choinek i kilkanaście metrów sześciennych gałązek jodłowych na stroiki.
Wczoraj do Nadleśnictwa Rymanów przyjechał po choinkę i gałązki jodłowe Samir Al Dib, obywatel Syrii, kończący w Polsce studia doktoranckie. Twierdzi, że w rodzinnej Syrii też kultywują tradycję choinki. Zazwyczaj jest nią drzewko o nazwie „sonaubar” podobne do naszej sosny zwyczajnej. Na życzenia „Wesołych Świąt” od leśników, odpowiedział, że na pewno będą wesołe, gdyż właśnie w tym okresie bierze on ślub z Polką.
Jan Kraczek, dyrektor RDLP w Krośnie: – Żywa choinka to tradycyjny element polskich Świąt Bożego Narodzenia. Drzewko świerkowe nawet jeśli po kilku tygodniach opadnie zupełnie z igieł, pozostaje wciąż elementem przyjaznym człowiekowi. Choinka plastikowa jest natomiast „bezduszna” i wprowadza do domu „chemiczną” atmosferę. Dlatego hodujemy drzewka świąteczne, aby zaspokoić oczekiwania wielu polskich rodzin. Pozyskanie choinek w Lasach Państwowych w najmniejszym stopniu nie narusza równowagi ekosystemu leśnego.
Tekst: Edward Marszałek