Muzeum w Stalowej Woli przygotowało kolejną rewelacyjną wystawę: tym razem eksponowane są w nim grafiki żyjącego w latach 1471-1528 Albrechta Dürera, uważanego za geniusza tej techniki.
Zbiór ponad 100 drzeworytów pochodzi ze zbiorów Muzeum Wschodniosłowackiego w Koszycach. Jest to część darowizny Imricha Henszlmanna, przekazanej w 1888 r.
Obok luźnych prac graficznych eksponowane są części wielkich cykli, takich jak „Apokalipsa św. Jana”, „Wielka Pasja” czy „Życie Maryi Panny”.
Na wystawie prezentowane są też prace artystów współczesnych Dürerowi, w tym (przede wszystkim) Łukasza Cranacha, dzięki któremu niemiecka sztuka przybrała formy i treści Odrodzenia. Autorami pozostałych grafik są artyści niemieccy i włoscy, tworzący na przełomie XV i XVI w. Wystawa czynna będzie do 30 stycznia.
Wernisaż wystawy połączony został z ogłoszeniem wyników międzynarodowego konkursu na autoportret inspirowany twórczością Dürera.
Napłynęły nań 564 prace w kategorii szkół średnich i 61 w kategorii wyższych uczelni. Wśród nagrodzonych znaleźli się studenci z Katowic i Gdańska oraz uczniowie szkół średnich z Koła, Poznania i Katowic, a wśród wyróżnionych – z Gdańska i Radomia.
Wiadomość została nadesłana przez: [email protected]