Muzeum-Zamek w Łańcucie – perła nie tylko Podkarpacia, stale była niedofinansowana. Teraz ma się to zmienić. Wkrótce placówka będzie otrzymywać środki z dwóch źródeł – samorządu województwa i z Ministerstwa Kultury. W Ministerstwie Kultury przygotowano listę placówek podległych samorządom wojewódzkim, które resort zamierza współprowadzić i współfinansować. Są to instytucje o znaczeniu ponadregionalnym, a często międzynarodowym. W naszym regionie będzie to Muzeum-Zamek w Łańcucie
– Wiążę z tym duże nadzieje – mówi Wit Karol Wojtowicz, dyrektor Muzeum. – Liczę, że dzięki temu przyznane nam środki na działalność podwoją się.
Muzeum otrzymało w tym roku z Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego prawie 4 miliony złotych. Wystarcza to na pokrycie płac i części składek ZUS. Zamek wypracowuje co prawda zysk – ponad 2 miliony złotych – ale mimo to brakuje środków na zakup dzieł sztuki czy ich konserwację. Województwo ma na utrzymaniu jeszcze 13 innych placówek kulturalnych.
– Cieszy nas decyzja o wpisaniu Muzeum-Zamku w Łańcucie na ministerialną listę – mówi Aleksandra Zioło, rzecznik prasowy marszałkowskiego urzędu.
Podpisanie umowy między ministrem kultury a samorządem województwa nastąpi 2 września w Łańcucie.
***
Łańcucki Zamek powstał w XVII wieku, gdy właścicielem Łańcuta stali się Lubomirscy. W początkach XIX wieku stał się z kolei własnością rodziny Potockich. W 1944 roku został upaństwowiony i założono w nim muzeum wnętrz oraz muzeum pojazdów konnych.