W najbliższych dniach posadzone zostaną kolejne Dęby Papieskie na Podkarpaciu. Do tej pory rosną one w Parafii Głogów Małopolski – Niwa i przy kościele św. Brata Alberta w Kolbuszowej. W dniu 7 maja o godz. 18. odbędzie się uroczyste sadzenie dębu przy Sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej w Jasieniu k. Ustrzyk. To jedno z dwóch miejsc, które chciał jeszcze za życia odwiedzić Jana Paweł II. Dwa dni później, 9 maja o godz. 17. zostaną posadzone dwa dęby w Dukli: przy pomniku Jana Pawła II (przed klasztorem bernardynów) i obok kościoła parafialnego w Dukli. Są to miejsca związane z pobytem Wielkiego Polaka jeszcze jako księdza i biskupa a potem jako papieża.
W dniu 10 maja leśnicy posadzą Dąb Papieski w Cmolasie zaś 21 maja dwa inne zaczną rosnąć przy Sanktuarium Matki Bożej z Puszczy w Ostrowach Tuszowskich. Uroczystość zgromadzi leśników z dwóch dyrekcji regionalnych Lasów Państwowych: Lublina i Krosna, zarządzających obszarem leśnym historycznej Puszczy Sandomierskiej. Sanktuarium w Ostrowach i tamtejszy obraz Matki Bożej Śnieżnej, zwanej Madonną z Puszczy, stanowi od lat miejsce kultu dla ludzi lasu.
W trakcie obchodów Dnia Dziecka (1 VI) na terenie Nadleśnictwa Rymanów planowane jest posadzenie Papieskiego Dębu przy kościele w Pastwiskach. Wyrośnie on niedaleko miejsca, gdzie Karol Wojtyła jako biskup metropolita krakowski kilkakrotnie przyjeżdżał na letni wypoczynek.
Dębów Papieskich będzie w naszym regionie łącznie 29, ich sadzenie stanie się każdorazowo elementem uroczystości religijnych. Będą one stanowić żywy pomnik Jana Pawła II w Polsce.
Pomysł na Dęby Papieskie zrodził się przed trzema laty. Jesienią 2003 roku leśnicy z Dolnego Śląska zebrali żołędzie z najstarszego polskiego dębu – Chrobry. Żołędzie, te zostały poświęcone przez Jana Pawła II w dniu 28 kwietnia 2004 roku, podczas pielgrzymki leśników polskich do Watykanu. W szkółce kontenerowej w Rudach Raciborskich (RDLP Katowice) wyhodowano z nich 500 sadzonek, które obecnie mają już po 2 lata i mogą być użyte do sadzenia. Każda z nich posiada stosowny certyfikat z nadanym kolejnym numerem. Zamierzeniem leśników polskich jest, aby dęby te rosły w całym kraju, w miejscach szczególnie związanych z działalnością Jana Pawła II i żeby były żywym i długowiecznym – jak dąb Chrobry – pomnikiem czasów, gdy po ziemi chodził Papież-Polak.
Dąb Chrobry – najstarszy dąb szypułkowy w Polsce. Rośnie w Piotrowicach (województwo dolnośląskie). Za pomnik przyrody uznany 24 marca 1967. Jego wiek ocenia się na ok. 750 lat. „Chrobry” ma silnie rozwiniętą koronę i grube konary przechodzące w gałęzie o bujnym ulistnieniu. Pień i niektóre konary są w środku puste. Rozpiętość korony wynosi ok. 16 m, wysokość 28 m, a obwód pnia 9,92 m, pierśnica 315,5 cm (trzeci dąb pod względem objętości drewna znajdujący się w środkowej Europie). Objętość drzewa to około 90 m³ – i jest największa wśród dębów polskich. Nawet olbrzymie dęby z Puszczy Białowieskiej – Dąb Car czy Dąb Jagiełły nie osiągnęły takich rozmiarów objętości pnia. Mimo sędziwego wieku wciąż owocuje wydając zdrowe żołędzie. Imię „nadało” mu niegdyś dziecko, które patrząc na potęgę drzewa powiedziało, że jest wielki jak Chrobry.
Edward Marszałek
Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie