Rabaty cenowe, karpackie dania i trunki w menu, zmieniony wystrój lokali oraz wiele innych dodatkowych atrakcji: tak prywatni przedsiębiorcy z krośnieńskiej branży gastronomicznej i hotelarskiej wesprą Urząd Miejski w działaniach na rzecz Karpackich Klimatów; międzynarodowej imprezy, promującej nie tylko miasto, ale i cały region karpacki. Ta – unikatowa w skali kraju – współpraca administracji samorządowej z lokalnym biznesem przejdzie test już w sierpniu (29 – 31. 08).
Dżentelmeńska umowa, zawarta pomiędzy Urzędem Miasta a właścicielami restauracji i hotelów, spełni cztery podstawowe zadania. Po pierwsze, zaktywizuje lokalny biznes i zaprosi go do dynamicznego włączania się w Karpackie Klimaty. Dzięki temu prywatni przedsiębiorcy sami staną współorganizatorami i współtwórcami sukcesu tego zdarzenia. Po drugie, korzystny system rabatów oraz szereg dodatkowych atrakcji z pewnością podniesie zainteresowanie imprezą wśród mieszkańców i turystów. Po trzecie, współpraca zwiększy zasięg oddziaływania karpackiej festy o miejsca rozlokowane poza miejską starówką. I wreszcie po czwarte – umowa wzmocni potencjał promocyjny wydarzenia.
Pierwsze spotkania oraz konsultacje pomiędzy Urzędem Miasta a przedstawicielami krośnieńskiej branży gastronomicznej i hotelarskiej odbyły się pod koniec czerwca. Na zaproszenie UM odpowiedziało 20 przedsiębiorców, a 15 z nich zadeklarowało wsparcie Karpackich Klimatów. W gronie przedsiębiorców, którzy włączyli się w sierpniowe wydarzenie, znaleźli się właściciele następujących lokali: Baru Monika, Pubu Alcatraz, Restauracji i Hotelu Krosno Nafta, Restauracja i Pensjonaciku Buda, Restauracji i Hotelu Elenai, Hotelu Portius, Restauracji i Hotelu Śnieżka, Restauracji Ambrozja, Restauracji Royal Hall, Restauracji Rynek 11, Restauracji Marhaba, Restauracji Piwnica Wójtowska, Pubu K 15, Dworu Ostoia, oraz Zajazdu Wodnik.
Goście większości restauracji i hoteli będą mogli liczyć na dodatkowe dania kuchni karpackiej, w tym węgierskiej, słowackiej oraz ukraińskiej. Jadłospisy powiększą się na przykład o bogracze, lecza, porkolty, prażone sery, bryndzę czy oscypki. Pojawią się również wina węgierskie (przede wszystkim z Tokaju): częstokroć na osobnych kartach win, wprowadzonych na czas imprezy. Niemal wszystkie lokale zrezygnują ze standardowej, nowoczesnej muzyki: w trakcie Karpackich Klimatów, szczególnie w porze wieczornej, zabrzmi ognisty folk (zazwyczaj polski i węgierski). Również wystrój większości restauracji i pubów (we wnętrzach oraz ogródkach) nawiąże bezpośrednio do wydarzenia: podobnie zresztą jak ubiór kelnerów. Olbrzymie znaczenie dla gości będą miały z pewnością zniżki na usługi hotelowe oraz gastronomiczne. Udzielane rabaty wyniosą od 10% do 30% na jedzenie. Warto zaznaczyć, że – zarówno dla turystów, jak i mieszkańców – zabawa nie skończy się wraz z nastaniem ciszy nocnej. Lokale przedłużają godziny otwarcia i podczas Karpackich Klimatów działają do ostatniego klienta lub do 24.00. Dodatkowe, wyjątkowe atrakcje czekają na gości czterech lokali: Piwnicy Wójtowskiej, Krosno Nafty, Baru Monika i Pubu K 15. W pierwszym lokalu zostanie zorganizowany wernisaż obrazów o tematyce karpackiej, pióra Tadeusza Marszałka (twórca będzie również malował Karpackie Klimaty „na żywo”, pracując na terenie ogródka Wójtowskiej). Krosno Nafta zaprosi miłośników dobrych alkoholi na degustacje palinki z Zalaegerszeg oraz ekskluzywnej, polskiej wódki. Zaproponuje również dyskotekę z elementami karpackimi w piątkową i sobotnią noc (w hotelowym klubie nocnym). Podobną imprezę zorganizuje również Pub K 15 (w sobotę, po 22.00). Za to Bar Monika przygotuje propozycję dla fanów muzyki na żywo – koncert niespodziankę, który odbędzie się w sobotni wieczór (po godz. 22.00).
„Współpraca z lokalnym biznesem niezwykle nas cieszy”, mówi prezydent Krosna, Piotr Przytocki. „To przecież branża gastronomiczna i hotelarska tworzy w dużej mierze dobry klimat dla rozwoju turystyki i kreowania pozytywnego wizerunku miasta. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku do naszej inicjatywy przyłączą się kolejni przedsiębiorcy, tak żeby całe Krosno zaczęło w pełni identyfikować się z Karpackimi Klimatami i dostrzegło w nich szansę na dalszy rozwój miasta oraz własnego biznesu. Bardzo na to liczymy, tym bardziej, że współpraca ta nie jest jednostronna. Przedsiębiorcy, którzy w tym roku zaangażują się w Karpackie Klimaty, otrzymają od nas wsparcie wizerunkowe i promocyjne, na przykład na stronie internetowej imprezy czy w ramach działań PR, prowadzonych dla tego wydarzenia”.
Wiadomość została nadesłana przez: Anna Jupowicz-Ginalska