Muzeum Rzemiosła w Krośnie zaprasza na spotkanie autorskie z Piotrem Łopatkiewiczem promujące książkę „Malarstwo w Krośnie w pierwszej połowie XVI w.”
Jest to poszerzona wersja pracy doktorskiej autora, obronionej na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w 2004 r. P. Łopatkiewicz opisał w niej uwarunkowania prowadzące do powstania środowiska malarskiego w Krośnie, w kontekście jego aspektów socjologicznych. Dokonał analizy i charakterystyki kilkudziesięciu dzieł malarstwa ściennego i tablicowego w obrębie wyselekcjonowanych zespołów warsztatowych. To pierwsze takie ujęcie tematu w kontekście malarstwa Krosna.
„Malarstwo w Krośnie w pierwszej połowie XVI w.” to książka, która zainteresować powinna nie tylko historyków sztuki ale również czytelników interesujących się historią regionu. Piotr Łopatkiewicz jest niewątpliwie autorytetem w tej dziedzinie a opracowanie Jego autorstwa nie tylko wzbogaca wiedzę o sztuce XVI wieku w Polsce południowej, ale ukazuje gospodarczą-artystyczną rangę Krosna w tym okresie. Praca została bardzo wysoko oceniona przez recenzentów z uniwersytetu krakowskiego i wrocławskiego.
„(…) praca ta wzbogacając wiedzę o sztuce XVI wieku w Polsce południowej, awansowała Krosno do rangi ważniejszych ośrodków malarstwa w tej części kraju.”
Z recenzji wydawniczej Prof. dr hab. Jerzego Gadomskiego
Piotr Łopatkiewicz – absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, wieloletni pracownika Biura Badań i Dokumentacji Zabytków w Krośnie, a następnie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krośnie. Obecnie jest wykładowcą na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Krośnie oraz adiunktem na Uniwersytecie Rzeszowskim.
Opublikował czternaście książek i około pięćdziesięciu artykułów z zakresu historii sztuki oraz ochrony i konserwacji zabytków.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na spotkanie, które odbędzie się 23 października (czwartek) o godz. 18.00 w Muzeum Rzemiosła w Krośnie – Piwnica PodCieniami, Rynek 5 w Krośnie.
Książkę „Malarstwo w Krośnie w pierwszej połowie XVI w. będzie można nabyć podczas spotkania autorskiego (w cenie promocyjnej), a także w Muzeum Rzemiosła w Krośnie (ul. Piłsudskiego 19) oraz w Punkcie Informacji Kulturalno-Turystycznej (ul. Rynek 5).