Na terenie tak pięknej krainy, jaką jest Podkarpacie, nie brak ciekawych miejscowości oraz miast, w których czekają na nas wspaniałe zabytki. Jedną z tych miejscowości, którym w czasie wycieczki po Podkarpaciu warto poświecić nieco więcej uwagi, są Ropczyce. To piękne miasto, którego atrakcje warto lepiej poznać. Co można tu zobaczyć?
Ropczyce na polskiej napie
Wielkim walorem tego miasta jest jego położenie w pięknej scenerii Pogórza Strzyżowskiego. Wspaniałe atrakcje wiążą się też z długą historią tej miejscowości. Wiadomo, że na terenie dzisiejszych Ropczyc o stałym osadnictwie można mówić już w XIII wieku, choć prawa miejskie Ropczyce otrzymały dopiero w czasach króla Kazimierza Wielkiego. W XV i XVI wieku Ropczyce dynamicznie się rozwijają, przy czym ogromne znaczenie ma tu handel oraz rzemiosło. Niestety, w XVII wieku Ropczyce muszą się zmierzyć z licznymi problemami, m. in. z najazdem Zebrzydowskiego oraz z atakami ze strony Szwedów. Zabory, I wojna światowa i związane z nią stary przyczyniły się do dalszego upadku miasta, które w okresie międzywojennym traci prawa miejskie. Dopiero w 1955 roku prawa miejskie zostały nadane Ropczycom ponownie.
Jakie zabytki można tu zobaczyć?
Mimo burzliwej historii, na terenie tego miasta wciąż można zobaczyć wiele ciekawych obiektów. Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin z I połowy XVIII wieku to ciekawa atrakcja dla miłośników sztuki sakralnej, ważnym zabytkiem jest tu również kościół parafialny, pamiętający jeszcze czasy średniowiecza. Dla miłośników sztuki i kultury obiektem bardzo ważnym będzie tu z kolei drewniany dom z XIX wieku, znany przede wszystkim jako miejsce urodzin Józefa Mehoffera – malarza i grafika, który uznawany jest za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli Młodej Polski.
Podkarpacie to magiczna kraina, a wycieczki po tej części Polski każdemu mogą dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Ropczyce to przecież tylko jedno z wielu ciekawych miast województwa podkarpackiego, na terenie których każdy z nas może spędzić czas w przyjemny i pożyteczny sposób.