Magiczne Podkarpacie to wyjątkowa kraina, w której może się zakochać każdy miłośnik historii i cennych zabytków. Gdzie ich szukać? Dla tych, którzy w trakcie krajoznawczych wędrówek chcą w przyjemny i pożyteczny sposób poszerzać swą wiedzę na temat tej części kraju i jej historii, atrakcyjnym celem wycieczki będzie Jarosław. W tym mieście, lokowanym w drugiej połowie XIV stulecia, na brak cennych zabytków nie można narzekać. Gdzie ich szukać? Najlepiej w rejonie rynku, przy którym dumnie wznoszą się mieszczańskie kamienice oraz tak ciekawy zabytek, jakim jest ratusz miejski. Co warto wiedzieć o tej budowli?
Ratusz miejski w Jarosławiu powstał dość wcześnie, a pierwsza wzmianka na temat takiego obiektu pochodzi z XV stulecia. Najprawdopodobniej był to obiekt drewniany, zniszczony w początkach XVII wieku przez pożar. W jego miejscu powstała nowa budowla, utrzymana w stylu późnego renesansu. Niestety, i ona nie przetrwała do naszych czasów. Kolejny pożar oraz zniszczenia wojenne sprawiły, że już pod koniec XIX wieku ratusz w Jarosławiu musiał zostać poddany gruntownej przebudowie. W jej wyniku stał się ciekawym przykładem neorenesansu, którego wieża skutecznie przyciąga uwagę turystów spacerujących w rejonie rynku.
Na co warto tu zwrócić uwagę? Na ratuszową wieżę, którą zdobi zegar z końca XIX wieku. Powstał on w Wiedniu, w pracowni Richarda Liebinga. Może się on pochwalić ciekawym mechanizmem, dzięki któremu zegar ów jest w stanie pracować przez 36 godzin bez nakręcania.
Podkarpacie i jego zabytki cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród turystów. Skutkuje to coraz ciekawszymi trasami turystycznymi orz rozwojem infrastruktury, dzięki której bez większego problemu można znaleźć tanie noclegi w tej części kraju. Dzięki nim można lepiej poznać tutejsze miasta i ich zabytki – cenne pamiątki z dawnych czasów, które swą formą zachwycają do dziś.