Psie życie płynie w innym tempie niż ludzkie. Często na pierwszy rzut oka trudno jednak określić, czy sympatyczny psiak to jeszcze beztroski szczeniak, czy już stateczny czworonożny kompan. Na szczęście istnieje kilka prostych metod, by dowiedzieć się, ile lat ma pies, nawet jeśli nie znamy jego daty urodzenia. Podpowiadamy, jak się liczy psie lata.
Jak poprawnie obliczyć wiek psa i dlaczego stan zębów jest ważny?
Wielu opiekunów czworonogów zastanawia się, jak się liczy wiek psa. Jeszcze nie tak dawno popularne było przekonanie, że każdy rok życia psa odpowiada 7 ludzkim latom. Wynikało to z prostego porównania między przeciętną długością życia psa i człowieka. By obliczyć, ile lat ma pies w przeliczeniu na ludzkie lata, wystarczyło więc pomnożyć jego wiek przez 7. W rzeczywistości taki sposób liczenia nie odzwierciedlał jednak zmian zachodzących w psim życia.
Obecnie przyjmuje się, że 12-miesięczny pies znajduje się na podobnym etapie życia co 12-15-latek. Kolejny rok życia psa odpowiada w przybliżeniu 8 ludzkim latom. Następne lata życia psa nie mają już jednakowego przełożenia na wiek ludzki. Tempo starzenia się psów znaczenie różni się w zależności od rasy. Z tego powodu przyjmuje się, że u ras małych 1 rok życia odpowiada 5 ludzkim, u psów średnich 6, a u dużych aż 7. Oczywiście, aby dokładnie oszacować wiek psa, można skorzystać z gotowych tabel.
Sytuacja znacznie się komplikuje, jeśli nie znamy dokładnej daty urodzenia pupila. W takim przypadku możemy spróbować oszacować, ile lat ma pies, na podstawie jego uzębienia. Szczeniaki mają mleczne uzębienie – ich zęby są białe i ostro zakończone. Psiaki w wieku minimum 6-7 miesięcy zwykle mają już pełne stałe uzębienie składające się z 42 zębów. Z upływem lat poszczególne zęby ulegają ścieraniu. W wieku 2 lat starte są dolne cęgi i średniaki, a w wieku 7-8 lat siekacze i kły. U psów, które przekroczyły 10. rok życia, można na ogół zauważyć ubytki w uzębieniu i sporą ilość kamienia nazębnego.
Jak rasa psa wpływa na jego długość życia i jak dbać o psa, by żył jak najdłużej?
Długość życia psa jest ściśle związana z jego rasą i wielkością. Psy ras olbrzymich starzeją się najszybciej i wkraczają w jesień życia już w wieku 6-7 lat. Z kolei psa miniaturowego można uznać za seniora, dopiero gdy przekroczy 10. rok życia. To właśnie od tempa starzenia się czworonoga zależy, ile lat będziemy mogli cieszyć się z jego towarzystwa. Przeciętna długość życia u psów małych wynosi 16 lat, średnich – 13, a dużych i olbrzymich – 7-10. Oczywiście decydują o niej nie tylko cechy rasowe. Psi opiekun może przedłużyć życie pupila poprzez:
- zdrową, odpowiednią zbilansowaną dietę,
- regularne badania kontrolne i szczepienia ochronne,
- profilaktykę przeciwpasożytniczą,
- właściwą dawkę ruchu,
- zminimalizowanie stresu w psim życiu.
Podsumowanie i najważniejsze informacje o życiu psa
Życie psa upływa znacznie szybciej niż ludzkie. W ciągu kilkunastu lat czworonogi przechodzą wszystkie etapy – od szczenięctwa aż po jesień życia. U poszczególnych ras występują jednak znaczące różnice w długości życia i tempie starzenia. Znajomość sposobu przeliczania psich lat na ludzkie ułatwia określenie, na jakim etapie życie obecnie znajduje się zwierzaka, co pozwala zapewnić mu najlepszą opiekę.