Ferie zimowe, wakacje, wymarzony urlop, a może po prostu dawno odkładana podróż marzeń? Niezależnie od powodu wypoczynku, a także tego, czy wybierasz się na wakacyjny wyjazd sam czy z towarzystwem grupy przyjaciół, czy rodziny, możesz wybrać opcję podróży na kółkach, kamperem. Różne pojazdy do jazdy tj. samochód, przyczepy kempingowe czy kampery mogą ci zaoferować olbrzymi komfort, wygodę i niezależność. Podróż kamperem może być przygodą, ale zanim się na nią wybierzesz, warto wybrać dobry wynajem kampera. Jakie rodzaje pojazdów zaproponuje ci wypożyczalnia kamperów i przyczep kempingowych? Kiedy zdecydować się na samochód kempingowy? Na co zwrócić uwagę, jeśli chodzi o wynajem kamperów? Jakie prawo jazdy musisz mieć, by wynająć takie samochody?
Kiedy korzystać z kampera, a kiedy przyczepy kempingowej? Zanim rozpoczniesz komfortową podróż
Kamper to pojazd, który z roku na rok, cieszy się coraz większym powodzeniem w całej Europie, na świecie, a także w Polsce. Nie brakuje osób, które marzą o tym, aby wsiąść w taki samochód i ruszyć przed siebie na podbój pięknym i dalekich, niezdobytych miejsc. Coraz popularniejsze są wielodniowe lub wielomiesięczne tripy po całym kontynencie, odkrywając kolejne, przepiękne miejsca.
W kamperze zwykle masz do dyspozycji niezbędne wyposażenie, czyniące ten wóz samowystarczalnym. Możesz znaleźć modele mające panel solarny, bagażnik rowerowy, obecność toalety chemicznej. Standardem są dziś nie tylko nowe kampery wyposażone w wygodne łóżka do spania, kamerę cofania, klimatyzację, lodówkę, toaletę i wszystko, co tylko ułatwi ci życie w podróży. Chcesz zabrać ze sobą rowery czy narty? Nie ma z tym problemu, jeśli wybierzesz właściwy model, rodzaj i skorzystasz z zaufanej wypożyczalni kamperów.
Zanim zdecydujesz się na wynajem, warto wziąć pod uwagę takie czynniki jak ilość i wiek osób, które będą nim podróżować, destynację i czas wyprawy, a także rodzaj kampera. Analizując te dane, może się okazać, że lepszym wyborem będzie inna forma wypoczynku.
Pamiętaj, że większość kamperów to pojazdy o masie do 3,5t, wobec czego w większości wystarczy ci prawo jazdy kategorii B, ale czasami musisz mieć uprawnienia na wyższe kategorie.
Poza tym, kamper to wóz, który jest dedykowany na długie wyjazdy. Większość firm, wynajmuje samochody na minimum 7 dni, a czasem nawet 10-14 dni. Dlatego, jeśli chcesz jedynie wyjechać na weekend – rozważ inny transport.
Czasem alternatywą, może być przyczepa kempingowa, domek letniskowy albo namiot. Dwie pierwsze opcje sprawdzą się, jeśli chcesz podróżować po Europie i planujesz długie przystanki stacjonarne. Przyczepa czy domek kempingowy mają więcej miejsca wewnątrz, a poza tym oferują ci dużą mobilność, gdy chcesz pojechać autem po okolicy, zwiedzając lokalne atrakcje.
Jeśli jesteś łazikiem, uwielbiającym miejsca niedostępne lub trudnodostępne, lepszą opcją będzie namiot.
Z kampera warto natomiast skorzystać, gdy prócz zwiedzania, potrzebujesz zaplecze sanitarne i marzysz o samowystarczalności, przebywając głównie w podróży lub zatrzymujesz się długi czas w spokojnych, odludnych miejscach.
Rodzaje kamperów w wypożyczalni
Rozważając wynajem pojazdów kempingowych, zostaniesz postawiony przed wyborem rodzaju kampera. Te dzielą się na kamper-van, półzintegrowy, zintegrowany oraz alkowę.
Popularny jest kamper van, mający mniejsze rozmiary. Powstał na bazie dostawczego auta i łatwo się nim poruszać i parkować w miastach. Jest kompaktowy, komfortowy, idealny na co dzień. Z drugiej strony jest to opcja dla 2-4 osób, chociaż posiadają takie wyposażenie jak kuchenkę gazową, lodówkę, zlewozmywak, stolik, łóżka, prysznic zewnętrzy, zbiorniki na wodę czystą i brudną oraz markizę.
Druga opcja to alkowa, czyli zabudowa nad kabiną kierowcy. Oferuje ona wiele miejsc do spania (dla 5-7 osób), a jej wnętrze jest dobrze rozplanowane. Dzięki temu wygodnie zabierzesz rodzinę lub grupkę przyjaciół. Ten wóz również bazuje na dostawczaku, ale ma większą oraz wyższą zabudowę. W tym kamperze znajdziesz np. toaletę z prysznicem, szafki, kilka łóżek czy stolik. Do jej wad należy gorsza aerodynamika, czyli większe spalania paliwa, a także spora wysokość zabudowy, o czym warto pamiętać planując podróż przez trasy z dużą ilością mostów.
Druga popularna opcja to półintegral, który przypomina alkowę, ale jest mniejszy i pozbawiony łóżka. Zintegrowanie oznacza połączenie z kabiną kierowcy np. poprzez obrotowe fotele kierowcy i pasażera, umożliwiające alternatywnie siadanie przy stole. W tym kamperze zmieścić ok 4-5 osób. Kamper ma główna sypialnię z tyłu wozu, z drugim łóżkiem, podwieszanym nad stołem (alternatywnie opuszczane).
Ostatni rodzaj to kamper zintegrowany – drogi i nieco bardziej luksusowy, bo cała zabudowa samochodu tworzona jest od podstaw, a nie na bazie istniejących pojazdów. Ten typ kampera jest idealny dla 4-5 osób, posiadając solidnie zaprojektowane wnętrze. Zwykle znajdziesz w nim wszystko czego potrzebujesz, dopasowane do największych twoich oczekiwań, ale pamiętaj, że ten rodzaj kampera można prowadzić, mając prawo jazdy kategorii C.
Wynajem camperów – na co zwracać uwagę, jeśli chcesz by wypożyczenie kampera było bezpieczne?
Aby wynajem kampera był bezpieczny, warto zawsze przejrzeć warunki wynajmu i zwrócić uwagę na kilka czynników.
Wielu klientów może wybrać dowolne komfortowe pojazdy kempingowe, nawet w przystępnej cenie czy bez limitu kilometrów albo takie, gdzie na życzenie klienta można liczyć na dodatkowe wyposażenie w cenie.
Po pierwsze, dokładnie przejrzyj umowę i zasady wynajmu. Wszystko musi być jasne, a najważniejsze informacje, pisane drobnym drukiem, również muszą być przez ciebie odczytane. Zwróć uwagę zwłaszcza na wszelkie dodatkowe koszty.
Po drugie, sprawdź dane techniczne tj. rok produkcji (im młodszy kamper tym lepiej. Najlepiej wypożyczasz kampery 2-3 letnie), moc silnika, rodzaj skrzyni biegów i silnika, a także czy jest kamera cofania i klimatyzacja.
Po trzecie, sprawdź zakres usług tj. możliwość przekraczania granic, zwłaszcza poza Unią Europejską, ewentualne limity kilometrów lub brak limitu kilometrów, możliwość zwrotu w innym miejscu niż wynajęcie, ilość dopuszczalnych kierowców, rodzaj i zakres ubezpieczenia, a także ewentualną wysokość wkładu własnego, jakie musisz wnieść, jeśli wystąpi szkoda.
Po czwarte, zweryfikuj opłaty tj. kaucja czy opłata serwisowa. Pierwsza opłata dotyczy sytuacji, gdy kamper ma niepełne ubezpieczenie i za ewentualne szkody ty pokrywasz środki właśnie z kaucji. Co do opłat serwisowych, dotyczą one wszelkich płynów eksploatacyjnych, paliwa, napełnienia butli z gazem, wody itp. Zwykle musisz zwrócić pojazd w takim samym stanie, jak go wynajmowałeś, ale czasem nie jest to konieczne, gdyż uzupełnienie braków pokrywa właśnie owa opłata.
Warto sprawdzić też wyposażenie kampera oraz układ pomieszczeń. Zdecydowanie warto obejrzeć kamper, jeszcze przed podpisaniem umowy i sprawdzić, czy ci odpowiada.
Dodatkowo, wybierając firmę, np. wynajmując kampera w naszej wypożyczalni kamperów, trzeba wziąć pod uwagę opinie o firmie, oferowany wiek, klasa i rodzaj sprzętu, czas działania firmy na rynku oraz praktyczną wiedzę obsługi klienta.
Mając na uwadze wszelkie powyższe elementy, będziesz mógł się cieszyć wspaniałą przygodą z dobrym, wygodnym kamperem. Podróżuj bez obaw!