Łóżka młodzieżowe, dziecięce czy małżeńskie to bardzo ważny element wyposażenia każdego domu. Muszą one spełniać szereg warunków, aby zapewnić nam komfortowy odpoczynek i odpowiednią jakość snu. Na co powinniśmy uważać podczas meblowania sypialni?
1. Wygodne łóżko sypialniane – jakie powinno być?
2. Jak dobrać prawidłowe wymiary łóżka?
3. Rodzaj materaca – na co uważać przy zakupie?
4. Łóżko a styl aranżacji sypialni
5. Wysokie czy niskie łóżko – która opcja lepiej się sprawdza?
Wygodne łóżko sypialniane – jakie powinno być?
Łóżko to najważniejszy mebel w całej naszej sypialni – nie tylko musi dobrze się prezentować, ale przede wszystkim umożliwić nam jak najlepszy wypoczynek. Z tego powodu istnieje wiele kwestii, które powinniśmy wziąć pod uwagę przy okazji aranżacji tego pomieszczenia w domu. Idealne łóżko powinno odpowiadać nam wymiarami, posiadać wygodny materac oraz być ustawione we właściwym miejscu w pokoju. Dodatkowo warto również zwrócić uwagę na to, czy oferuje nam ono dodatkową przestrzeń do przechowywania rzeczy (na przykład pościeli, koców etc.), a także czy jest wystarczająco szerokie, aby dwie osoby mogły na nim swobodnie odpoczywać.
Jak dobrać prawidłowe wymiary łóżka?
Rozmiar łóżka jest zwykle jednym z pierwszych parametrów, na które zwracamy uwagę. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób wysokich, ponieważ powinny one bez problemu być w stanie wyciągnąć się na materacu. Idealna sytuacja zachodzi, gdy po ułożeniu się na wznak nadal mamy nieco wolnej przestrzeni nad głową oraz pod stopami – dzięki temu będziemy spać komfortowo i w prawidłowej pozycji. Szerokość łóżka też jest bardzo istotna i zależy od tego, ile osób ma na nim docelowo spać. Minimalny wygodny wymiar dla dorosłego człowieka szacuje się na 90-100 cm, dlatego jeżeli będziemy korzystać z mebla razem z naszym partnerem lub partnerką, dla zachowania dobrego snu powinniśmy zdecydować się na łóżko o szerokości minimum 200 cm. Należy przy tym pamiętać, że jest to wymiar samego materaca – łóżko drewniane czy tapicerowane zwykle posiada rant, który zapobiega przesuwaniu się materaca, w związku z czym szerokość samej ramy będzie nieco większa. Dodatkowo również powinniśmy zadbać o to, aby każda osoba mogła swobodnie usiąść i wstać z łóżka po swojej stronie, bez mebli i innych przedmiotów utrudniających dostęp – z tego powodu wielkość mebla musi być dopasowana także do wielkości samej sypialni.
Rodzaj materaca – na co uważać przy zakupie?
Gdy już określimy, jak duże łóżko będzie dla nas najlepszym wyborem, kolejnym krokiem jest zadbanie o dobry materac. Zwykle dzielą się one na kilka kategorii, które uzależniamy od wagi osób korzystających z produktu, gdzie H1 to najbardziej miękka opcja, a H4 lub H5 – najbardziej twarda. Im bardziej miękki materac, tym dla drobniejszej i lżejszej osoby jest on przeznaczony. W sytuacji, gdy osoby mające korzystać z łóżka wspólnie bardzo różnią się wzrostem czy posturą ciała, najlepszym sposobem na dobranie odpowiedniego materaca jest po prostu jego wypróbowanie. Zazwyczaj najlepszym kompromisem twardości materaca jest zdecydowanie się na wersję oznaczoną jako H3 lub H4 (odpowiednio: materac średnio miękki i średnio twardy). Właściwie dobrany produkt powinien umożliwić nam spokojne przespanie całej nocy, a także nie dopuścić do tego, abyśmy odczuwali ból spowodowany zbyt twardą lub zapadającą się powierzchnią.
Łóżko a styl aranżacji sypialni
O ile sam komfort odpoczynku jest bardzo ważny, o tyle przy wyborze łóżka nie możemy zapomnieć również o jego designie. To bardzo ważne, aby meble ze sobą współgrały i tworzyły spójną całość aranżacji. Zwykle najbardziej uniwersalnym meblem, który świetnie sprawdzi się w różnych stylach, jest łóżko z litego drewna. To materiał bardzo plastyczny i estetyczny, dostępny w wielu różnych naturalnych odcieniach, dzięki czemu sprawdza się zarówno w aranżacjach nowoczesnych czy minimalistycznych, jak i tych nastawionych na wykorzystanie naturalnych produktów. Z kolei łóżka o metalowej ramie lub szklanych elementach najlepiej sprawdzą się w stylu nowoczesnym, industrialnym czy minimalistycznym. Jeżeli planujemy umieścić w sypialni dodatkowe meble, jak na przykład nocną szafkę, warto również zadbać o to, by były one spójne pod względem stylistycznym razem z łóżkiem i innymi elementami wyposażenia.
Wysokie czy niskie łóżko – która opcja lepiej się sprawdza?
Ostatnią kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przy okazji aranżacji sypialni, jest wysokość ramy łóżka. Modele o niskim profilu mogą być ciekawym i wygodnym wyjściem dla osób niższych, a także dzieci. Z kolei gdy jesteśmy wysocy lub mamy problem ze swobodnym poruszaniem się, wybór łóżka z materacem ułożonym wysoko pozwoli nam na ograniczenie wysiłku związanego z kładzeniem się oraz wstawaniem. Należy jednak wziąć pod uwagę też to, czy mamy w zwyczaju spać w jednej pozycji, czy też „wędrujemy” w nocy po materacu. W tym drugim przypadku wysokie łóżko może nie być najlepszą opcją ze względu na możliwość upadku w czasie snu.