Czy każdy może zainstalować u siebie biologiczną oczyszczalnię ścieków?

Biologiczna oczyszczalnia ścieków to ekologiczna i ekonomiczna alternatywa dla tradycyjnego szamba. Instalacja tego typu do rozkładu ścieków wykorzystuje naturalne procesy przebiegające z udziałem mikroorganizmów. Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków wymaga jednak spełnienia odpowiednich warunków prawnych i dopełnienia niezbędnych formalności. Sprawdź, kiedy można zainstalować u siebie biologiczną oczyszczalnię ścieków i jakie dokumenty należy złożyć przed jej montażem.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby wybudować biologiczną oczyszczalnię ścieków?

Jak wynika z Ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach każdy właściciel nieruchomości ma obowiązek jej przyłączenia do istniejącej sieci kanalizacyjnej. Jeśli jednak jej budowa jest nieopłacalna lub nieuzasadniona, nieruchomość powinna zostać wyposażona w zbiornik bezodpływowy lub przydomową oczyszczalnię ścieków. Jeżeli oczyszczalnia spełnia aktualne wymagania, to nie trzeba wpinać się do kanalizacji.

Montaż biologicznej oczyszczalni ścieków jest więc możliwy tylko na terenach nieobjętych siecią kanalizacyjną. Dodatkowo przy planowaniu takiej instalacji należy uwzględnić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli zakłada on budowę sieci kanalizacyjnej w przyszłości, korzystanie z biologicznej oczyszczalni ścieków może być niemożliwe lub dopuszczalne tylko do czasu, gdy powstanie sieć kanalizacyjna. Budowa biologicznych oczyszczalni ścieków jest ponadto zakazana na terenach objętych szczególną ochroną oraz narażonych na powodzie i zalewanie wodami opadowymi.

Gdzie zgłosić budowę przydomowej oczyszczalni ścieków?

Zgodnie z Prawem budowlanym z dnia 7 lipca 1994 r. montaż przydomowej oczyszczalni ścieków o wydajności do 7.5 m3/dobę nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Niezbędne jest jednak zgłoszenie planowanej budowy w starostwie powiatowym właściwym dla miejsca zamieszkania. Takie zgłoszenie powinno zostać złożone najpóźniej 21 dni przed rozpoczęciem prac budowlanych.

Kolejną ważną kwestią w przypadku montażu biologicznej oczyszczalni ścieków jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego. Zgodnie z Prawem Wodnym z dnia 20 lipca 2017 r. jest ono wymagane, gdy oczyszczone ścieki będą odprowadzane do cieku wodnego lub w ilości większej niż 5 m3/dobę. W przypadku odprowadzania oczyszczonych ścieków do ziemi niezbędne jest natomiast zgłoszenie wodnoprawne. Wniosek o pozwolenie wodnoprawne oraz zgłoszenie składa się w siedzibie nadzoru wodnego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania.

Jakie dokumenty należy złożyć przed budową biologicznej oczyszczalni ścieków?

Przed rozpoczęciem prac związanych z montażem biologicznej oczyszczalni ścieków należy skompletować niezbędne dokumenty. Aby dokonać zgłoszenia budowy w starostwie powiatowym, trzeba złożyć:

  • druk zgłoszenia budowy,
  • oświadczenie potwierdzającego prawo własności do działki,
  • mapę sytuacyjno-wysokościową z naniesioną lokalizacją oczyszczalni oraz systemu odprowadzenia oczyszczonych ścieków.

W niektórych przypadkach wymagane mogą być także dodatkowe dokumenty m.in. opinia geotechniczna czy pozwolenie wodnoprawne.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków — wymagania budowalne

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie przy projektowaniu przydomowej oczyszczalni ścieków należy zachować minimalną odległość od innych obiektów:

  • od granicy działki sąsiedniej – 2 m,
  • od okien i drzwi zewnętrznych – 5 m (nie dotyczy budynków posiadających odpowietrzanie instalacji kanalizacyjnej),
  • od studni z wodą pitną – 15 m,
  • od studni wody pitnej do miejsca rozsączania – 30 m.