Nadleśnictwo Lubaczów dobrze radzi sobie z pozyskiwaniem środków zewnętrznych na potrzeby leśnictwa. Początkiem lipca podpisało ono umowę na odtworzenie historycznej drogi, tzw. Lubaczówki, o długości 12,3 km, wiodącej z Lubaczowa do Kobylnicy. Jej koszt to prawie dziewięć milionów złotych brutto. Z kolei w połowie lipca nadleśnictwo zawarło kolejną umowę na budowę drogi leśnej o długości 5,5 km ze środków unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wartość inwestycji sięgnie 3,8 mln złotych brutto.
Droga łącząca wsie: Huta Kryształowa i Wólka Horyniecka rozwiąże problem komunikacyjny mieszkańców, ale jednocześnie udostępni obszary leśne znajdujące się w zasięgu gradacji chrabąszcza, ułatwiając tym samym zabiegi ochronne i pielęgnacyjne w drzewostanach. Pierwszy etap budowy rozpocznie się w tym roku i przewiduje wykonanie około jednego kilometra, zakończenie inwestycji planowane jest w listopadzie 2011 r.
– Bardzo istotne jest, że droga spełni standardy dla wywozu drewna ciężkim taborem, gdyż to był poważny kłopot dla dwóch naszych leśnictw – mówi Zenon Szkamruk, nadleśniczy z Lubaczowa. – Jednocześnie będzie ona stanowiła wygodny skrót z Lubaczowa do Horyńca, a jako mniej uczęszczana, może być świetnym szlakiem rowerowym, udostępniającym dla turystyki fragment południowego Roztocza. Jako turystyczną ciekawostkę podam, że wieś Huta Kryształowa została założona przez Mikołaja Sieniawskiego w XVIII wieku i wytwarzano tam kryształy, używając do wytopu miejscowego piasku i oczywiście drewna.
W Hucie Kryształowej istniał niegdyś modrzewiowy dwór Andruszewskich zwany Smolinem, z zabytkowym parkiem, w którym zachowało się sporo pomnikowych okazów drzew sięgających 4,5 metra obwodu. To miejsce wciąż do odkrycia na turystycznej mapie regionu.
Edward Marszałek
Rzecznik RDLP w Krośnie