Jakie gatunki zwierząt mieszkają w Bieszczadach?

Bieszczady zachwycają pod wieloma względami – od malowniczych tras, przepięknych krajobrazów po fakt, że są swego rodzaju matecznikiem i ostoją dla dzikiej przyrody. To właśnie na terenie Bieszczad znajduje się jeden z największych i najpiękniejszych parków narodowych, który wyróżnia się ogromnym zalesieniem całego obszaru, jak tym, że na jego terenie występują niezwykle rzadkie rośliny. Bieszczady to jednak nie tylko baśniowe krajobrazy i bogata roślinność, lecz także idealne wręcz warunki do życia dla dzikich zwierząt. Jakie więc gatunki zwierząt zamieszkują Bieszczady?

Ryś.

Nie bez powodu ryś jest symbolem Bieszczadzkiego Parku Narodowego – to właśnie w Bieszczadach ten gatunek ma wręcz idealne warunki bytowe. Spotkanie rysia graniczyć jednak będzie z cudem, zwierzęta te preferują skrywać się w cieniu i gęstej roślinności.

Żubr.

Zwierzęciem, które kojarzy się z Bieszczadami, jest oczywiście żubr – obecnie teren Bieszczad zamieszkuje ponad 700 osobników. W przeciągu jedynie 5 lat populacja tych, zagrożonych swego czasu całkowitym wyginięciem, zwierząt zwiększyła się niemal dwukrotnie.

Orlik grubodzioby.

Bieszczady pełne są również unikatowych wręcz gatunków ptactwa, do których zaliczyć możemy – między innymi – orlika grubodziobego. Ten pokaźnych wielkości drapieżnik, który może osiągnąć długość nawet do 65 cm i rozpiętości skrzydeł do niemal półtora metra występuje w niewielu miejscach na terenie naszego kraju, a jednym z nich są właśnie Bieszczady.

Niedźwiedź brunatny.

Jednym z większych gatunków zwierząt, zaraz obok żubra, jest oczywiście niedźwiedź brunatny, dla którego Bieszczady są swoistą ostoją. Wbrew pozorom – nietrudno jest na nie trafić, gdyż często zdarza się, że wstępują one na bieszczadzkie szlaki czy trasy, które uczęszczane są przez turystów.