Jeśli kogoś interesuje podróż zagraniczna do miejsca niezwykle rzadko odwiedzanego przez turystów, z niesamowitą fauną i florą, niezniszczonego przez postęp cywilizacyjny, to warto odwiedzić Wyspy Świętego Tomasza i Książęcą. Są one położone w zatoce gwinejskiej, odkryte dopiero w XV wieku. Ze względu na sprzyjające warunki na wyspie uprawia się w sporych ilościach kakao, kawę i buraki cukrowe. Jest to jeden z największych krajów afrykańskich, który stał się niepodległy dopiero w roku 1975. Na wyspach obowiązuje oficjalna waluta dobra.
Co warto wiedzieć o wyspach św. Tomasza i Książęcej?
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca znajdują się na kontynencie afrykańskim, stolicą jest Sao Tome. Na terenie kraju obowiązuje język portugalski. Ma on niewielką powierzchnię, kilkakrotnie mniejszą od Polski. Jest to miejsce słabo rozwinięte pod kątem przemysłu. Spory odsetek mieszkańców nie potrafi czytać ani pisać. Obowiązkowa nauka trwa zaledwie 6 lat i rozpoczyna się w wieku 6 lat. Na wyspach Świętego Tomasza i Książęcej obowiązuje ustrój polityczny w postaci republiki. Stanowią one część wygasłego obszaru wulkanicznego. Głównym źródłem dochodów dla kraju jest uprawa kakaowców. Mieszkańcy utrzymują się jest przede wszystkim z rolnictwa, rybołówstwa, w mniejszym stopniu z przetwórstwa lokalnych produktów rolnych. Na wyspach Świętego Tomasza i Książęcej można spotkać wiele gatunków ptaków i roślin. W dżungli nie brakuje owoców, ocean obfituje w ryby.
Warto wiedzieć, że pomimo swojej dzikości wyspa jest relatywnie bezpieczna ze względu na brak groźnych zwierząt w postaci jadowitych węży i pająków, tygrysów, lwów itd. Można obawiać się jednak czegoś niewielkiego, czyli komara, ze względu na ryzyko zarażenia się malarią. Średnia roczna temperatura na wyspach wynosi nieco poniżej 30 stopni Celsjusza. Klimat jest tropikalny, wilgotny i gorący. Jeśli ktoś chce odwiedzić to miejsce, to będzie potrzebował wizy. Na szczęście łatwo ją wyrobić, można to zrobić przez internet. Na wyspach Świętego Tomasza i Książęcej turyści mogą liczyć na zróżnicowaną bazę noclegową. Nie ma wobec tego problemu z zatrzymaniem się w luksusowym hotelu lub tańszym pensjonacie. Jeżeli waluta wysp św Tomasza jest nam niezbędna, bardzo często w hotelach możliwe jest dokonanie wymiany. Podróżowanie po wyspie nie sprawia problemów i nie generuje wysokich kosztów. Do dyspozycji są minibusy, taksówki, możliwe jest także wynajęcie samochodu z kierowcą.
Jaka jest waluta wysp Św Tomasza?
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca mają oficjalną walutę w postaci dobry, która dzieli się na 100 centymów. Wprowadzono ją na dwa lata po tym, jak kraj uzyskał niepodległość od Portugalii, czyli w roku 1977. Dobra zastąpiła dotychczasową walutę escudo. Monety wybijano w miedzioniklu, z wyjątkiem nominału 50. Design monet był ściśle związany z dziką naturą. Można było zobaczyć na nich rozmaite zwierzęta i roślinność charakterystyczną dla tego kraju. Po 20 latach od wprowadzenia dobry nastąpiła wymiana serii monet, pojawiły się większe nominały. Zmiany dotyczyły również materiałów i symboli. Monety od roku 1997 zaczęły być wybijane z niklu, który potem pokrywano stalą. Zdobią je symbole dzikiej przyrody. Na awersie monety zawsze widnieje godło kraju.
Oczywiście Wyspy Świętego Tomasza i Książęca mają także swoje własne banknoty, które pojawiły się w roku 1977. Ich emitowaniem zajmuje się Narodowy Bank Wysp Świętego Tomasza i Książęca. Do wyboru jest wiele nominałów, a za największą uznaje się 100000 STD. Na kurs dobry największy wpływ ma kurs euro. Warto od razu zaznaczyć, że w kraju płatności dokonywane są przede wszystkim w gotówce. Trzeba mieć to na uwadze, jeśli ktoś planuje odwiedzić Wyspy Świętego Tomasza i Książęcą. Mogą być problemy z płatnościami elektronicznymi. W większości miejsc używanie karty staje się niemożliwe. Oczywiście w głównych ośrodkach turystycznych nie powinno być problemów z płatnościami przy użyciu karty kredytowej i płatniczej, ale nigdy nie można być tego pewnym. Zawsze warto mieć wobec tego gotówkę przy sobie.
Na wyspach Świętego Tomasza i Książęcej nie trzeba oczywiście mieć lokalnej waluty. Bardzo chętnie wymieniane są euro i dolary amerykańskie. Warto dokonać wymiany waluty już na lotnisku, chociaż wiąże się to z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów w postaci prowizji. Możliwe jest także wymienienie pieniędzy w specjalnych miejscach, które są do tego przeznaczone, znajdują się one w centrum miasta Sao Tome. Można także udać się do autoryzowanej placówki bankowej. Zdarza się jednak, że bank nie jest w stanie wypłacić gotówki z powodu jej braku. W takiej sytuacji pozostaje transfer Western Union.