Po ostatnich zimnych nocach rozpoczęło się rykowisko – okres godowy u jeleni. Tuż przed zmrokiem i o świcie można usłyszeć przeciągłe tęskne stękanie i porykiwanie samców.
Swe miłosne uniesienia wyrażają głośnymi stęknięciami, uderzaniem „wieńcami” o drzewa, przeciągłym rykiem odbijającym się echem po górach. Każdy silny byk gromadzi wokół siebie stadko łań (chmarę), o które musi
toczyć walkę z konkurentami. W rykowisku biorą udział tylko silne, zdolne do prokreacji samce. Przeciągły ryk godowy jelenia można usłyszeć na przełomie września i października, najczęściej wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Często jego głos brany jest mylnie przez turystów za ryk niedźwiedzia.
Byki podczas rykowiska mają obniżoną czujność i dzięki temu łatwiej jest je podpatrzeć. Jednak nad ich bezpieczeństwem czuwają właśnie łanie z podporządkowanej chmary, szczególnie przewodząca stadku „licówka”.
Sezon polowań na jelenie byki trwa już od 21 sierpnia, jednak łowy własnie w okresie rykowiska to jedna z największych atrakcji myśliwskich. Przyjeżdżają wówczas do podkarpackich lasów myśliwi krajowi i zagraniczni.
Polowanie odbywa się w obwodach łowieckich dzierżawionych przez koła łowieckie oraz w obwodach administrowanych przez Lasy Państwowe. Dozwolony
jest tylko odstrzał byków selekcyjnych (osobniki z anomaliami rozwojowymi) i byków starych (powyżej 10 lat). Nie dopuszcza się odstrzału byków o prawidłowej budowie poroża, traktując je jako przyszłościowe, biorące udział w reprodukcji gatunku.
Poroże jelenia rośnie od marca do sierpnia, kiedy to wycierane jest ze scypułu – skóry okrywającej rogowaciejącą tkankę. Takie wytarte, ładnie „uperlone” poroże jest właśnie cenionym trofeum myśliwskim. W tym roku w podkarpackich lasach będzie polować ponad 80 myśliwych obcokrajowych z Niemiec, Austrii, Francji, Belgii.
Sezon polowań na byki trwa aż do 28 lutego. Ilość upolowanej zwierzyny limitowana jest rocznymi planami łowieckimi. Polowania w obwodach łowieckich administrowanych przez Lasy Państwowe organizowane są przez Biuro Polowań BIESZCZADY przy RDLP Krosno i są ogólnodostępne zarówno dla myśliwych krajowych jak i zagranicznych.