Jeszcze raz o żubrach

Album „Żubr w Bieszczadach” – Zaproszenie na promocję do Lutowisk. W piątek 27 października o godzinie 11.00 w sali widowiskowo-kinowej w Lutowiskach odbędzie się promocja albumu „Żubr w Bieszczadach”, który ukaże się w tym tygodniu nakładem Wydawnictwa BOSZ. Autorem zdjęć jest Tadeusz Budziński, artysta fotografik. Na tropieniu bieszczadzkich żubrów spędził całe miesiące a efekt tych wypraw zaprezentował na kartach albumu. Autorem tekstu jest doc. dr hab. Kajetan Perzanowski, od kilkunastu lat prowadzący badania naukowe na bieszczadzkiej populacji „króla puszczy”, natomiast Jan Kraczek, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie opatrzył album wstępem, w którym czytamy m. in.:

„Żubry w Bieszczadach żyły niewątpliwie jeszcze w średniowieczu. W Karpatach ostatecznie wytępiono je w XVIII wieku – ponownie pojawiły się tu za sprawą leśników – i jest to ich wielkie osiągnięcie polskich naukowców, ekologów i miłośników tych wspaniałych zwierząt. W 1963 roku, w leśnictwie Widełki, na terenie Nadleśnictwa Stuposiany, leśnicy zbudowali zagrodę aklimatyzacyjną o powierzchni 5,68 hektara. 30 października tegoż roku przybyły żubry: „Pulon” i „Pulpit” z Pszczyny oraz „Puleśna”, „Puszczor” i „Pujor” z Niepołomic. 10 listopada dołączyły do nich jeszcze dwa, również z Niepołomic: „Pujonka” i „Pulus”. Żubry świetnie zniosły zimę i wiosną były w znakomitej kondycji fizycznej.
4 maja 1964 roku, po trwającej pół roku kwarantannie, wypuszczono je na wolność. Była to chwila bardzo ważna dla ochrony przyrody w naszym regionie – po ponad 150 latach w Karpatach znów zamieszkały wolne żubry. Wkrótce zaczęły penetrować wysokie partie Bieszczadów w poszukiwaniu stałej ostoi. W kolejnych latach przywieziono jeszcze 11 osobników – wszystkie rozpoczęły życie na swobodzie. Pierwsze naprawdę bieszczadzkie żubrzątko przyszło na świat 10 grudnia 1965 roku. Co roku przybywało młodych, stado stawało się coraz liczniejsze. Po latach, dzieląc się na mniejsze grupy, dało początek jedynej wolno żyjącej górskiej populacji tego gatunku w Europie.
Stada bieszczadzkich żubrów są dowodem na to, że gatunki zagrożone wyginięciem można z sukcesem chronić i przywracać ich naturalnemu środowisku. Oczywiście działania te trzeba kontynuować, dlatego też zaangażowanie Lasów Państwowych w ochronę żubra jest ogromnie ważne dla przyszłości gatunku w Karpackiej Puszczy”.

Podczas promocji będzie okazja do spotkania z autorami oraz bieszczadnikami m. in. Tadeuszem Zającem, Wojomirem Wojciechowskim, którzy opowiedzą o swych spotkaniach z żubrami. Zaprezentowany zostanie również film „Żubr jest dziki w Bieszczadach” autorstwa Jacka Szarka, zrealizowany przez Ośrodek Telewizji Rzeszów we współpracy z bieszczadzkimi leśnikami.
Organizatorzy:
– Wydawnictwo BOSZ
– Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie
– Gmina Lutowiska
– Nadleśnictwo Lutowiska
SERDECZNIE ZAPRASZAJĄ

Edward Marszałek
Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie