Blisko 4,5 tys. miejsc noclegowych oferują w swoich ośrodkach wypoczynkowych Lasy Państwowe i polskie parki narodowe. Gdzie ich szukać? W Internecie – Lasy Państwowe uruchomiły właśnie stronę internetową z pełną listą. Na terenie całego kraju Lasy Państwowe i parki narodowe oferują łącznie 2892 miejsca w ośrodkach szkoleniowo-wypoczynkowych, 622 miejsca w pokojach gościnnych w leśniczówkach oraz 938 kwater myśliwskich i 269 leśnych miejsc biwakowych.
Leśne ośrodki znajdują się we wszystkich najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionach Polski, najwięcej na terenie regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku (obejmującej Podlasie, Suwalszczyznę i część Mazur), Toruniu (obejmującej m.in. Bory Tucholskie) i Gdańsku (wybrzeże Bałtyku).
Pełną listę ośrodków i leśniczówek, otwartych dla turystów znaleźć można na uruchomionej właśnie podstronie serwisu internetowego Lasów Państwowych (
Serwis zawiera pełną bazę danych o niemal wszystkich leśnych ośrodkach oferujących miejsca noclegowe, a także listę ośrodków edukacyjnych, punktów i ścieżek dydaktycznych.
– Serwis jest wygodną bazą danych ze wszystkimi adresami i numerami telefonów oraz mapkami ułatwiającymi dojazd do naszych ośrodków. Myślę, że będzie to narzędzie bardzo przydatne w planowaniu wypoczynku, nie tylko wakacyjnego – mówi Miłosława Hyży, redaktorka „Leśnego Przewodnika Turystycznego”.
Na razie nie można jeszcze przez Internet rezerwować miejsc w ośrodkach, ale jest to jedna z opcji, która ma być wprowadzona w pierwszej kolejności przy okazji aktualizacji serwisu.
Warto dodać, że „Leśny przewodnik turystyczny” w wersji książkowej (z płytą CD) można kupić w sklepie internetowym CILP, pod adresem:
Przemysław Przybylski
Rzecznik prasowy Lasów Państwowych