Zarówno żubr, jak i niedźwiedź uważani są za królów karpackiej puszczy. Te „miłościwie panując” zwierzęta nie wchodziły sobie w drogę do tej pory, a dokładnie do 10 sierpnia tego roku. W tym właśnie dniu na drodze leśnej Nadleśnictwa Baligród turyści natknęli się na poranioną żubrzycę. Powiadomiony o tym nadleśniczy Ryszard Paszkiewicz udał się we wskazane miejsce, gdzie znalazł martwe już zwierzę z widocznymi śladami niedźwiedzich pazurów i wyrwanymi fragmentami ciała.
– Niedźwiedź mocno poranił trzyletnią krowę i wygryzał jej fragmenty ciała, podczas gdy ona jeszcze żyła. Prawdopodobnie spłoszyli go przechodzący turyści. – Mówi nadleśniczy Paszkiewicz. – Ślady pazurów widać było na skórze w okolicy szyi, łopatki i pachwiny, zaś na brzuchu i w okolicy wymienia krowa miała dwie rozległe otwarte rany.
O zaistniałym zdarzeniu powiadomiono Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody w Rzeszowie i Powiatowego Lekarza Weterynarii w Lesku. Przybyły na miejsce weterynarz , po oględzinach martwego zwierza, potwierdził przyczynę śmierci ustaloną przez nadleśniczego.
– Z ciała żubra pobraliśmy próbki mózgu, węzłów chłonnych, nadnerczy oraz śledziony i trawieńca do badań laboratoryjnych, prowadzonych w Instytucie Parazytologii PAN przez zespół prof. Kity. – Mówi doc. Kajetan Perzanowski, z Stacji Badawczej Fauny Karpat PAN w Ustrzykach Dolnych. – To na pewno pierwszy taki przypadek w Polsce udokumentowany naukowo. Okazuje się, że żubr może również być ofiarą drapieżnictwa niedźwiedzia i należy przyjąć, że jest to sytuacja naturalna.
– Padlinę usunęliśmy z drogi, aby spokojnie mogły żerować na niej drapieżniki. Po kilku dniach, gdy zaszedłem w to miejsce, po żubrzycy nie było śladu, natomiast w błocie znalazłem odciski tropu niedźwiedzia. Przednia łapa miała wymiary 22,5 x 33 cm. Takiego potężnego misia jeszcze nie widziałem. – Twierdzi Ryszard Paszkiewicz. – Najprawdopodobniej młodą żubrzycę wziął on po prostu pod pachę albo na plecy i wyniósł do swojej kryjówki.
Edward Marszałek
Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
Na zdjęciu. Ślady niedźwiedzich pazurów na skórze żubrzycy są widoczne. Fot. Ryszard Paszkiewicz. Nadleśnictwo Baligród.