Z inicjatywy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, nakładem Wydawnictwa BOSZ ukazała się książka Wiktora Schramma „Lasy i zwierzyna Gór Sanockich”, w której zawarte są liczne materiały źródłowe ilustrujące stan zasobów leśnych w Bieszczdach. Jej pierwsze wydanie z 1958 roku zniknęło już dawno nie tylko z półek księgarskich, ale i antykwariatów.
Pozycja ta była od dawna oczekiwana przez miłośników Bieszczadów.
„To naprawdę rzadka okazja, by skonfrontować dzisiejszy obraz Bieszczadów z naszymi o wyobrażeniami o ich wyglądzie z początku ubiegłego wieku.”
Tak pisze we wstępie do książki Jan Kraczek, dyrektor RDLP w Krośnie – „Książka ma szczególny wymiar właśnie tu, w Bieszczadach, albowiem tej ziemi starano się kiedyś zabrać jej historię.
Tymczasem zaś piękny jej fragment ocalił od zapomnienia profesor Wiktor Schramm…”
W nowym wydaniu książka została zilustrowana rysunkami drzew autorstwa Aleksandry Wachniewskiej i Danuty Konieczkowskiej-Hendrys oraz litografiami zwierząt wykonanymi w II połowie XIX wieku. Zamieszczono w niej również suplement (O lasach i zwierzynie Gór Sanockich uwag współczesnych kilka) obrazujący w liczbach obecny stan lasów bieszczadzkich. Nazwa „Góry Sanockie” dla określenia dzisiejszych Bieszczadów była dawniej powszechnie używana i nawet sam prof. Schrammm pisze, że nazywanie tych gór Bieszczadami „jest bałamutne”.
Promocja książki wraz z otwarciem wystawy „Leśne Fotografie” odbędzie się w dniu 5 lipca (poniedziałek) o godz. 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Grzegorza z Sanoka w Sanoku. Poprowadzi ją poeta Janusz Szuber, który był jednym z pomysłodawców tego przedsięwzięcia wydawniczego.
Fotografia i tekst Edward Marszełek