Usiąść na ławeczce ramię w ramię z dzielnym wojakiem Szwejkiem, odwiedzić wspaniały skansen, zobaczyć oszałamiający zbiór ikon, obejrzeć kolekcję niesamowitych obrazów Z. Beksińskiego, poopalać się nad “bieszczadzkim morzem”, zwiedzić malownicze, stare cerkwie i ruiny dawnych warowni… Wszystko to można zrobić w Sanoku i jego okolicach, a zaprasza tam najnowszy przewodnik wydany w ramach Programu PolskaTurystyczna.pl.
Sanok to galicyjskie miasto malowniczo położone na wyniosłym, nadsańskim wzgórzu. Niegdyś jego ulice przemierzał król Jagiełło w drodze na własny ślub, a kilka wieków później gościł tu wojak Szwejk, który w przyfrontowym zamtuzie szukał swego przełożonego. Dziś na turystę czeka największy polski skansen, jeden z najbogatszych w kraju zbiór ikon, wspaniała kolekcja obrazów Zdzisława Beksińskiego, pierwszy w Polsce pomnik Szwejka i dawny zamek królewski, by wymienić tylko najważniejsze atrakcje miasta. Spacer po uliczkach starego miasta i wspinaczka po malowniczych sanockich schodach pozwolą dojrzeć urok tych miejsc. Ci, którzy nad spacery przedkładają dłuższe wędrówki, zobaczą perełki architektury cerkiewnej, wybierając się na wycieczkę Szlakiem Ikon. Na zwiedzających w okolicach Sanoka czekają też ruiny rycerskich zamków, stare bunkry i „bieszczadzkie morze” – Jezioro Solińskie.
Przewodnik Sanok Słoneczna strona Galicji zawiera propozycje tras pieszych, rowerowych i samochodowych po mieście i ziemi sanockiej (spacery Miasto nad Sanem oraz Śladami Szwejka w Sanoku; dwa arcyciekawe nie tylko dla miłośnika historii i architektury szlaki ikon: Doliną Sanu i Doliną Osławy; spacer Z Sanoka na Orli Kamień pozwoli zobaczyć z bliska urodę Gór Słonnych i ostańców piaskowcowych; dla tych, którzy uwielbiają opowieści o rzeczach nie tylko prawdziwych, przygotowano trasę Legendy starych murów, a Ci, którzy chcą popłynąć statkiem w samym środku gór, powinni wybrać się Nad bieszczadzkie morze; przez Pogórze Bukowskie prowadzi trasa Na zachód od Sanoka, a na wszystkich tych, którzy mają już dość poruszania się rowerem, samochodem lub na własnych nogach czeka Spływ Doliną Sanu. W przewodniku zawarto także informacje krajoznawcze oraz wiadomości praktyczne dotyczące dojazdu, noclegu, wyżywienia czy miejsc, w których można kupić pamiątki i aktywnie spędzić czas pozostały po zwiedzeniu miasta.
Aurelia Hołubowska, Sanok. Słoneczna strona Galicji
Wydawnictwo Bezdroża, Kraków 2005.
Książkę można kupić w Podróżniczej Księgarni Internetowej