Powołano Fundację Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, która zajmuje się obecnie prowadzeniem muzeum. Do tej pory jego funkcjonowanie zależało od kilku instytucji.
– Prowadzenie muzeum w takich warunkach było bardzo trudne. Z jednej strony hipotecznym właścicielem muzeum w Bóbrce było Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego. Z drugiej zaś pomocy finansowej udzielały zakłady z sektora naftowo- gazowego i rafineryjnego – wyjaśnia Czesław Bobek, prezes zarządu fundacji. – W latach 90-tych coraz trudniej było też ją egzekwować. Postanowiono więc założyć fundację, która zajęłaby się w całości działalnością placówki.
Plany te zostały zrealizowane jeszcze w drugiej połowie ubiegłego roku. Jednak fundacja zaczęła działać w tym roku. Pieniądze na utrzymanie muzeum w Bóbrce zadeklarowały Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. oraz PKN Orlen. Według wyliczeń prezesa Bobka rocznie na utrzymanie i konserwację urządzeń placówki potrzeba około 1,2 mln złotych.
Muzeum w Bóbrce odwiedza rocznie blisko 20 tys. turystów. Na około 20 hektarów ogrodzonego obszaru rozlokowane są ekspozycje górnictwa naftowego, gazownictwa, przemysłu rafineryjnego i dystrybucji produktów naftowych. Znajdują się tu autentyczne obiekty zabytkowe, m.in.: dwa czynne szybiki naftowe Franek i Janina.
Więcej o Muzeum można przeczytać