Odnawiamy Skarby Podkarpacia – Tyskie Pomaga

KOCZOBRYK NA ZAMKU W ŁAŃCUCIE JUŻ NIEBAWEM ODZYSKA SWÓJ DAWNY BLASK!
Tyskie wraz z mieszkańcami regionu odnowi kolejny Skarb Podkarpacia. W ramach rozpoczętej niedawno charytatywnej akcji marki Tyskie „Odnawiamy Skarby Podkarpacia”, udało się już odnowić pierwszy ważny obiekt na mapie regionu- było nim zabytkowe sanatorium „Stare Łazienki” w Iwoniczu-Zdroju. Tyskie wraz z mieszkańcami Podkarpacia zebrało na ten cel w lipcu br. 84 tysiące złotych. Podczas uroczystego oddania „Starych Łazienek” dla blisko 4000 publiczności zagrał zespół Czerwone Gitary. Kolejnym obiektem na mapie zabytków Podkarpacia, który zostanie poddany odnowianiu będzie znajdujący się w wozowni Zamku w Łańcucie zabytkowy koczobryk. Przez cały wrzesień z każdego piwa Tyskie zakupionego na terenie województwa Podkarpackiego, 3 grosze przeznaczone zostaną właśnie na renowację tego wyjątkowego pojazdu.

Łańcut to zabytkowe i malowniczo położone miasto położone na skraju Podgórza w województwie Podkarpackim. Miasto, które jest słynnym ośrodkiem kultury, odwiedzanym dziś przez turystów z całej Polski i z Europy, może poszczycić się jednym z najwspanialszych skarbów – zabytkowym Zamkiem i wozownią.

Zamek w Łańcucie to jedna z najbardziej znaczących rezydencji arystokratycznych w całej Europie. Powstał w XVII wieku, a przez lata przechodził liczne metamorfozy – przebudowano jego sporą część, utworzono aleje spacerowe, zlikwidowano fortyfikacje. Efekt widoczny jest do dzisiaj – Łańcut słynie z pięknej architektury, znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy otoczony jest przez stary, malowniczy park w stylu angielskim. Na jego terenie znajduje się szereg zabytkowych obiektów: Oranżeria, Zameczek Romantyczny, ujeżdżalnia, stajnie i wozownia. I to właśnie w łańcuckiej wozowni znajduje się największa w Polsce kolekcja pojazdów konnych zgromadzonych w autentycznych zabudowaniach.

Znajdujący się w zbiorach Muzeum-Zamku w Łańcucie i obecnie poddawany renowacji pojazd konny zwany koczobrykiem należy do tzw. Muzealnej Kolekcji. Jest to drugi obok historycznej Wozowni Potockich łańcucki zbiór pojazdów konnych, na który składają się pojazdy nabywane od końca lat czterdziestych XX w, a więc już w czasach, kiedy w Łańcucie utworzono Muzeum. Jest to olbrzymia, ciągle otwarta kolekcja, dzisiaj licząca 75 pojazdów o różnej proweniencji i przeznaczeniu – od pochodzących z książęcych wozowni wytwornych karet do skromnych bryczek bogatego włościaństwa, od pojazdów wyjazdowych, poprzez podróżne, myśliwskie, spacerowe do gospodarczych.

Koczobryk, który został zakupiony do kolekcji muzealnej w 1994 roku należy do pojazdów niezwykle interesujących, wręcz unikalnych poprzez swój charakter i fakt, że jest jedynym tego typu pojazdem w zbiorach polskich. Pochodzi z przełomu XIX i XX w. Koczobryk, do którego stosowano zaprzęg dwukonny, powożony był z kozła przez stangreta i był pojazdem służącym do niedalekich podróży. Jest to rodzaj eleganckiej, wygodnej, luksusowo wykończonej, resorowanej dwuosobowej bryczki z budą, z dodatkową ławeczką dla trzeciej osoby lub dziecka. Posiadany przez Muzeum w Łańcucie pojazd jest jej udoskonaloną, wytworną wersją z elegancką tapicerką z prążkowanego weluru, skórzaną, czarną budą podbitą miękkim suknem. Wysmakowana szmaragdowozielona barwa użytych materiałów tapicerskich koresponduje ze szmaragdowo-czarną kolorystyką skrzyni i podwozia pojazdu. To prawdziwa perełka w łańcuckich zbiorach. Tyskie wraz z mieszkańcami Podkarpacia odrestauruje ten piękny powóz dzięki akcji „Odnawiamy skarby Podkarpacia” ratującej najcenniejsze obiekty w całym województwie.

Renowacja zabytkowego koczobryku ruszyła w lipcu i potrwa do końca września. Na 6 października planowane jest odsłonięcie odrestaurowanego pojazdu.

“W imieniu marki Tyskie bardzo serdecznie dziękuję mieszkańcom całego Podkarpacia za wsparcie jakie do tej pory udzielili akcji charytatywnej “Odnawiamy Skarby Podkarpacia”. Jednocześnie mam nadzieję, że kolejne etapy naszych działań przyniosą równie imponujące efekty jak ten osiągnięty w Iwoniczu-Zdroju. Akcja jest dość prosta: propagując odpowiedzialne spożycie alkoholu zgodnie z literą obowiązującego prawa, przeznaczamy 3 grosze z każdego sprzedanego na Podkarpaciu piwa Tyskie na rzecz remontu wybranych zabytków. Oddaliśmy już odnowione „Stare Łazienki” w Iwoniczu-Zdroju; teraz kolej na renowację koczobyrku w wozowni na Zamku w Łańcucie.” – powiedział Tomasz Kanton, brand PR manager w Kompanii Piwowarskiej

Poprzedni etap akcji “Odnawiamy Skarby Podkarpacia” spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony mieszkańców regionu. Sanatorium „Stare Łazienki” w Iwoniczu-Zdroju zostało wspólnymi siłami odrestaurowane, a zebrana suma 84 tysięcy złotych to dowód na to, jak bardzo mieszkańcy regionu zaangażowali się w działania zainicjowane przez Tyskie. Finałem I fazy było uroczyste odsłonięcie odnowionej inwestycji oraz koncert zespołu Czerwone Gitary.

“Odnawiamy Skarby Podkarpacia” nie jest jedyną tego typu inicjatywą. Tyskie wraz z mieszkańcami Śląska w ramach akcji “Tyskie stawia” sfinansowało do tej pory w Chorzowskim Parku Kultury i Wypoczynku budowę i ustawienie 380 nowych ławek, odnowiło pomnik Karlika i Karolinki oraz 9 zabytkowych fontann; w tym roku w Parku powstała 96,5-metrowa ławka wypoczynkowo-rekreacyjna – jedna z najdłuższych ławek w Europie.

Przywrócimy Skarbom Podkarpacia ich dawny blask!

Więcej na www.skarby-podkarpacia.pl

***
Tyskie. Nasze najlepsze.
Marka Tyskie jest wyjątkowym sponsorem sportu. Od 2005 roku marka wspiera zawodników Reprezentacji Polski (umowa jest kontynuacją, zapoczątkowanej w 1998 roku, współpracy z Reprezentacją Polski w piłce nożnej), jej trenera Leo Beenhakkera oraz kibiców, którzy z wiarą i oddaniem towarzyszom zmaganiom naszej „jedenastki”. W związku z zeszłorocznymi Mistrzostwami Świata w Niemczech marka Tyskie zorganizowała akcję „Wywieśmy flagi. Pomóżmy Naszym”. Kibice solidaryzowali się z Reprezentacją Polski podczas Mudialu wywieszając spontanicznie w oknach i na balkonach swoich domów przygotowane specjalnie dla nich flagi kibica. Akcję kibicowania naszej reprezentacji wspierały czołowe polskie media, jak również znane osobistości świata kultury i sztuki. W czasie mundialu rozdano milion flag dla kibiców – akcja zakończyła się pełnym sukcesem.
Tyskie to również czołowa marka Kompanii Piwowarskiej – jest niekwestionowanym liderem wśród wszystkich polskich marek piwa pod względem zarówno wielkości sprzedaży, jak i wygenerowanych wpływów. Tyskie wielokrotnie zostało uhonorowane najbardziej prestiżowymi nagrodami branży piwnej na całym świecie – w 2005 roku m.in. Złotym Medalem oraz Grand Prix podczas Międzynarodowego Konkursu Branży Piwowarskiej (The Brewing Industry International Awards), przeprowadzanego od roku 1886. Tyskie powtórzyło swój sukces z roku 2002 jako zdobywca tych obu wyjątkowych nagród.
Marka była także Patronem Głównym Polskiej Wystawy Narodowej podczas EXPO 2005 w Japonii. Latem 2005 roku w całym kraju odbyło się 45 biesiad „Tyskich”, w których uczestniczyło ponad 200 tysięcy konsumentów. W roku ubiegłym cykl letnich spotkań z miłośnikami piwa w całym kraju, czyli „Tyskie Grand Tour” odwiedziło 29 miasta na terenie niemalże całego kraju – była to znakomita okazja do spotkań z polskimi piwoszami i oczywiście dobrej zabawy przy najczęściej wybieranym przez Polaków piwie. Zeszłoroczne „Tyskie Grand Tour” zakończyła wielka impreza finałowa w Chorzowie – jak co roku bawiło się podczas niej tysiące Ślązaków czyniąc to wydarzenie jedną z największych imprez piwnych w Polsce.

SABMiller – drugi na świecie producent piwa
Kompania Piwowarska jest częścią drugiego pod względem wielkości producenta piwa na świecie – SABMiller plc. Grupa obecna jest w ponad 60 krajach na sześciu kontynentach, a jej portfel obejmuje ponad 150 silnych marek (m.in. Pilsner Urquell, Miller Genuine Draft, Peroni Nastro Azzurro czy Castle Lager). SABMiller plc jest jedną z największych na świecie (poza USA) firm rozlewających produkty Coca-Coli.
W roku finansowym zakończonym 31 marca 2007 SABMiller osiągnął przychody w wysokości 18,6 mld dolarów i wypracował zysk brutto 2,8 mld dolarów. Sprzedaż piwa wyniosła 216 mln hl.

Kompania Piwowarska – Lider branży piwowarskiej w Polsce
Kompania Piwowarska jest największym i najbardziej zyskownym przedsiębiorstwem piwowarskim w Polsce. Kilkusetletnie doświadczenia w warzeniu piwa, nowoczesna technologia i rygorystyczne przestrzeganie zasad produkcji na światowym poziomie (World Class Manufacturing) gwarantują najwyższą jakość jej produktów. Do portfela marek należy TYSKIE (ulubione piwo Polaków), ŻUBR (druga marka w Polsce pod względem wielkości sprzedaży), LECH, Dębowe Mocne, Pilsner Urquell, Redd’s, Dog in the Fog, Miller Genuine Draft oraz Peroni Nastro Azzurro. Kompania Piwowarska powstała w 1999 roku
w wyniku połączenia Tyskich Browarów Książęcych i Lech Browary Wielkopolski. W roku 2003 do Kompanii dołączył Browar Dojlidy w Białymstoku.
W roku finansowym zakończonym 31 marca 2007 Kompania Piwowarska osiągnęła przychody w wysokości 4,4 mld złotych wypracowując zysk netto 693 mln zł. Wielkość sprzedaży wyniosła ponad 13 mln hektolitrów piwa.