„Pasja – spojrzenie Wschodu i Zachodu” – to tytuł wystawy otwartej w Niedzielę Palmową w kościele franciszkanów. Ekspozycja prezentuje unikatowe, mające nawet po kilkaset lat ikony i obrazy.
– Najstarszym prezentowanym obrazem jest XVI-wieczna ikona Ukrzyżowania z Kostarowiec k. Sanoka. Na wystawie przedstawione jest również inne, niezwykłe dzieło. To monumentalna, wielkoformatowa ikona pt. „Pasja” z 1675 r., z Muzeum Historycznego w Sanoku. Ta ikona, wykonana w artystycznym warsztacie rybotyckim, jest prezentowana po raz pierwszy po długim i żmudnym procesie odnawiania przez konserwatorkę Barbarę Bandurkę – powiedział ojciec Stanisław Glista, proboszcz parafii franciszkańskiej. Wystawa zawiera dzieła prezentujące artystyczne ujęcie męki i śmierci Chrystusa, charakterystyczne dla wschodniego i zachodniego chrześcijaństwa. – To już druga w ciągu roku tego rodzaju nietypowa wystawa, kiedy ikony i obrazy z muzeum wędrują do świątyni, czyli do właściwej im przestrzeni sacrum. Mamy dziś niecodzienną okazję, aby zobaczyć niezwykłą XVII-wieczną ikonę, przedstawiającą w 33 kwaterach wydarzenia z Ewangelii począwszy od wskrzeszenia Łazarza, aż do spotkania w Wieczerniku zmartwychwstałego Chrystusa ze św. Tomaszem – powiedział podczas otwarcia Wiesław Banach, dyrektor Muzeum Historycznego.
Wystawa została przygotowywana przez Muzeum Historyczne, Muzeum Budownictwa Ludowego oraz klasztor franciszkanów. Ekspozycja mieści się w kaplicy św. Maksymiliana w kościele franciszkańskim Podwyższenia Krzyża Świętego w Sanoku. Można ją zwiedzać do 29 marca.