Zabytkowe cerkwie na Podkarpaciu stają się miejscem wyjątkowych muzycznych doznań. W ich wnętrzach usłyszeć będzie można różnorodne utwory muzyki sakralnej – od średniowiecznych motetów, przez bizantyjskie pieśni liturgiczne, po nowoczesne adaptacje estońskich hymnów religijnych. Wyjątkowy festiwal o nazwie „Rezonanse” będzie trwał od piątku do niedzieli i obejmie takie cerkwie jak te w Radrużu, Chotyńcu oraz Łówczy.
W opinii Piotra Zubowskiego, dyrektora Muzeum Kresów w Lubaczowie, które zarządza Zespołem Cerkiewnym w Radrużu, impreza ta jest okazją do ożywienia historycznych konstrukcji, które często bywają zapomniane. Festiwal przynosi nowe życie drewnianym kościołom i cerkwiom rozsianym wzdłuż Podkarpackiego Szlaku Architektury Drewnianej.
Zubowski zauważył, że te imponujące budynki pełne historii są często dobrze zachowane, ale na co dzień stają się mniej dostępne jako obiekty muzealne. Festiwal „Rezonanse” wprowadza do nich dawne brzmienia, na nowo odkrywając ich niepowtarzalne piękno i pozwala im „rezonować” – nie tylko dźwiękami, ale również swoim dziedzictwem, tradycjami i duchowością minionych pokoleń.
W tegorocznym programie festiwalu „Rezonanse” znajdziemy zarówno utwory odzwierciedlające tradycje chrześcijańskiego Wschodu, jak i Zachodu. Zabrzmią średniowieczne motety, bizantyjskie hymny liturgiczne, renesansowe kompozycje na vihuelę oraz nowe adaptacje estońskich pieśni nabożnych. Zaplanowano także koncert niespodzianka.
Festiwal oficjalnie rozpocznie się w piątkowy wieczór koncertem „Echa Bizancjum” w cerkwi św. Paraskewy w Radrużu. Polska Schola Cantorum Minorum Chosoviensis w towarzystwie prawosławnego kantora Marcina Abijskiego zaprezentuje różnorodne kompozycje – od bizantyjskich pieśni po renesansowe utwory.