W maju ubiegłego roku dwanaście tysięcy widzów było świadkami wspaniałego widowiska, jaką z pewnością była inscenizacja historyczna pt. Barbarossa nad Sanem. Sukces organizacyjny skłonił pomysłodawców do zrobienie jeszcze czegoś większego. W minionym roku po raz drugi w Przemyślu byliśmy świadkami inscenizacji militarnej, przedstawiającej atak Niemiec na ZSRR w czerwcu 1941. Do naszego miasta przyjechały najlepsze i największe grupy rekonstrukcyjne z Polski, a także z Czech oraz Słowacji. Ponadto, pierwszy raz w Polsce, w inscenizacji II wojny światowej, brała udział grupa z Rosji. W sumie w tym niesamowitym spektaklu uczestniczyło 200 osób plus sprzęt wojskowy.
To ogromne widowisko odbiło się szerokim echem w całej Polsce. Przemyśl był promowany w większości stacji telewizyjnych, radiowych, prasie ogólnopolskiej oraz wielu internetowych portalach tematycznych.
Rekonstrukcję obejrzało 12 tysięcy widzów, którzy przyjechali do nas z całej Polski. Z relacji widzów oraz uczestników rekonstrukcji, „Barbarossa nad Sanem” w Przemyślu stała się jedną z najważniejszych imprez tego rodzaju w kraju, ze względu na rozmach, wierne odtworzenie realiów historycznych oraz uczestnictwo najlepszych grup historycznych.
W tym roku organizatorzy szykują coś zupełnie nowego. W dwudniowej rekonstrukcji przedstawione zostaną wydarzenia jakie miały miejsce w Przemyślu we wrześniu 1939 roku.
Pierwszego dnia widzowie obejrzą obronę miasta przed niemieckim wojskiem, a miejscem tych wydarzeń będzie Zniesienie. W drugim dniu akcja będzie się rozgrywać w okolicach ulicy T. Kościuszki oraz mostu im Orląt Przemyskich, gdzie oprócz walki obrońców miasta pod dowództwem pułkownika Matuszka z pododdziałami niemieckiej 7 Dywizji Pancernej, ukazane zostaną także m.in. obrazy z pierwszych dni wojny w mieście oraz exodus ludności cywilnej wycofującej się przed niemiecką nawałą. Niecodzienny charakter imprezy sprawi, że będzie jedynym takim wydarzeniem w historii polskiej rekonstrukcji.
Mirosław Majkowski, jeden z organizatorów, wyjaśnia, że powodów zmiany przedstawianego wydarzenia jest kilka. – „Pierwszy to chęć odtworzenia wydarzeń mających miejsce w Przemyślu 14 września 1939 roku. Należy pokazać społeczeństwu, że miasto również się broniło i zatrzymało Niemców przez cały dzień, umożliwiając odskok zmęczonym dywizjom Sosnkowskiego. Drugi to potrzeba odmiany, aby widzom nie znudziło się odtwarzanie wciąż takiego samego epizodu z 1941 roku”, bo jak dodaje „miasto ma tak bogatą historię, że należy ukazać możliwie jak najwięcej z jego wspaniałej, a często bolesnej historii.”
Rekonstrukcja planowana jest na 24 i 25 maja.