Spadkobiercy Reyów – ostatnich przedwojennych właścicieli pałacu i parku w Przecławiu – wystąpili do wojewody o zwrot swego rodzinnego majątku. Obecnie pałacem zarządza syndyk masy upadłościowej Zakładu Lotniczego PZL Mielec.
Jan Potocki, pełnomocnik rodziny Reyów, przesłał wojewodzie wniosek dotyczący zwrotu ich majątku w podmieleckim Przecławiu. Reyowie stracili pałac wraz z otaczającym go parkiem tuż po wojnie w wyniku reformy rolnej.
Renesansowy pałac od lat 70. XX wieku służył jako obiekt reprezentacyjny mieleckiej WSK (pod koniec lat 80. pałac przeszedł generalny remont). Teraz zarządza nim syndyk masy upadłościowej PZL Mielec. – Kilka razy usiłowaliśmy znaleźć kupca na ten zabytek, by za pieniądze z jego sprzedaży uregulować olbrzymie długi. Niestety, nie powiodło się – mówi syndyk Adam Pilecki. Chodzi o kwotę 11 mln zł niezapłaconych podatków.
W zeszłym roku pojawił się kolejny pomysł na rozwiązanie problemów z pałacykiem: w zamian za długi zabytek miał przejąć Skarb Państwa. Również zainteresowany zabytkiem był marszałek podkarpacki. Samorządowcy chcieli urządzić tam centrum konferencyjne. – Mieliśmy już wszystkie potrzebne opinie do przekazania majątku marszałkowi, ale nie zgodził się na to urząd skarbowy – wspomina Pilecki. Przed rokiem, gdy Przecławiem interesował się marszałek, sprawa wydawała się czysta. – Byli u nas spadkobiercy Reyów, stwierdzili jednak, że nie będą występować o zwrot majątku, gdyż nie stać ich na utrzymanie pałacu – mówił wówczas „Gazecie” Pilecki.
Tymczasem teraz Jan Potocki z Krakowa, pełnomocnik rodziny, domaga się zwrotu majątku. – To sprawa między rodziną a Skarbem Państwa. Zobaczymy, jak to rozwiążą – mówi Pilecki.
Wojewoda ma czas na podjęcie decyzji do 15 czerwca.
Początek przecławskiego zamczyska datowany jest na lata 1580-1590. Budowla została wzniesiona w stylu renesansowym. Później jednak zamek ulegał niezliczonym przeróbkom i rozbudowie. Obecny, neogotycki wygląd zyskał w XIX wieku. Zwiedzający mogą podziwiać w nim przede wszystkim stylowe oryginalne wnętrza. Ciekawostką jest kolekcja portretów malowanych na blasze miedzianej.
Więcej o Przecławiu znajdziesz