Choć Sanok geograficznie nie leży w Bieszczadach, a wielu twierdzi, że jest swoistą bramą do tej krainy pełnej wspaniałych krajobrazów, dzikości natury czy w końcu miejscem odpoczynku dla wielu turystów szukających wolności, przestrzeni i obcowania z naturą, to jednak okolice Sanoka posiadają wiele cech „bieszczadzkich klimatów”.
Sanok i okolice kuszą mnogością atrakcyjnych miejsc związanych z tradycją, kulturą tego terenu, oraz wspaniałe walory krajobrazowe w bezpośredniej okolicy miasta, sprawiają, że z roku na rok coraz bardziej rozkwita turystyka rowerowa. Atrakcyjność miejsca podkreślają też sami mieszkańcy Sanoka, którzy w wolnych chwilach, nieraz całymi rodzinami, przejeżdżają ot choćby znany turystom z kraju i ze Świata, „Szlak Ikon”, biegnący urokliwymi leśnymi duktami pasma Gór Słonnych, łączącymi wiele wiosek w których znajdują się charakterystyczne dla regionu – obiekty sakralne.
Do popularyzacji walorów Sanoka i okolic, przyłączył się również Sanocki klub kolarski, organizujący od kilku lat maraton rowerowy.
Kolejna odsłona tej rekreacyjnej imprezy rowerowej pod nazwą SANOK MARATON MTB 2010, odbędzie się już 15 sierpnia 2010 roku w Sanoku i odbywa się w ramach największego cyklu maratonów rowerowych w Polsce południowo-wschodniej Cyklokarpaty. Centrum organizacyjne ze startem i metą zlokalizowane będzie przy Sanockim skansenie, który jest jednym z największych parków etnograficznych w Europie.
Niewątpliwie dla tych, którzy mają zaplanowany urlop w Bieszczadach lub są mieszkańcami Sanoka i okolic, a są pasjonatami rowerów górskich, udział w Sanockim maratonie, może być atrakcyjnie spędzonym czasem.
Każdy kto obierze kurs na Sanok w dniu 15 sierpnia i weźmie udział w imprezie, do wyboru będzie miał trzy rożnej długości trasy, które będą biegły szlakami i szutrami na terenie „Parku Krajobrazowego Gór Słonnych”.
Trasa: HOBBY – lekka, długości ok. 12 km, nie wymagająca znaczących umiejętności technicznych, przeznaczona dla osób, które jazdę na rowerze uprawiają okazjonalnie, a chcą choć trochę zasmakować „rowerowej przygody w peletonie”. Na tym dystansie wystartować mogą osoby, które ukończyły 13 rok życia.
Trasa: MEGA – długości ok. 37 km, skierowana do tych, którzy często jeżdżą na rowerze. Trasa tego dystansu jest jak na maratony krótka lecz wymagająca. Każdy kto zdecyduje się wystartować na tym dystansie, powinien dysponować przyzwoitą kondycją oraz przynajmniej podstawowymi umiejętnościami jazdy na rowerze górskim po terenie.
Trasa: GIGA – długości ok. 56 km. Ten dystans skierowany jest do znawców tematu „górski maraton MTB”. Uczestnik tego dystansu z pewnością pozna smak „samotności maratończyka”. Kilku godzinna jazda w terenie, to prawdziwy „poligon” dla własnego charakteru i wytrzymałości fizycznej, dlatego owy dystans powinny wybrać osoby z dużym doświadczeniem i umiejętnościami technicznymi.
Każdy uczestnik poszczególnych dystansów musi posiadać sprawny technicznie rower z oponami terenowymi. Obowiązkowy jest również kask rowerowy.
W ramach niedzielnej imprezy rowerowej, odbędą się także wyścigi rowerowe dla najmłodszych. Tu ramy wiekowe nie określają dolnej granicy wieku, natomiast najstarsi nie mogą mieć więcej niż 12 lat. W roku ubiegłym takie wyścigi dostarczyły mnóstwa wrażeń i radości startującym dzieciom jak i rodzicom, którzy swoje pociechy mocno dopingowali.
Niedziela z rowerem 15 sierpnia w Sanoku to nie tylko temat kolarski, to również dodatkowe atrakcje dla kibiców i tych którzy z ciekawości zaglądną na teren miasteczka przy skansenie.
Będzie można postrzelać z do tarczy z replik broni używanych w wielu armiach świata, czy zrobić sobie wyjątkowe w swoim rodzaju zdjęcia w towarzystwie żołnierzy w pełnym umundurowaniu bojowym. Taką przygodę z militariami, zapewni Sanockie stowarzyszenie AIRSOFT SANOK.
Dla tych, którzy chcą nieco oderwać się od ziemi, możemy zaproponować park linowy z tyrolką oraz ściankę do wspinaczki. Te elementy specjalnie na ten dzień, zostaną przygotowane przez Harcerski Klub Górski z Sanoka „Born to climb”.
Szczegółowe informacje dotyczące maratonu na www.maraton.sanok.pl
Zapraszamy do Sanoka
Maksymilian Drążek – współorganizator