Submisja po raz VII. W lutym tego roku, już po raz siódmy z rzędu, na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie organizowana jest Submisja Drewna Cennego. Na składach w Czudcu, Oleszycach, Uhercach i Załużu gromadzone jest drewno wybierane spośród pozyskanego we wszystkich nadleśnictwach podległych RDLP w Krośnie. Surowiec musi spełniać oczekiwania stawiane przez firmy okleiniarskie, które zazwyczaj kupują zdecydowaną większość wystawionej do przetargu puli. Poszczególne klocki są oznakowane nowymi numerami, każdy z nich stanowi osobny los aukcyjny. Każda kłoda jest dobrze wyeksponowana, co pozwala dokładnie ją obejrzeć i wykryć ewentualne wady. Obecnie trwają intensywne prace przy pomiarze i klasyfikacji kłód oraz przygotowaniu katalogu submisji.
– Na tegorocznym przetargu zaoferujemy ponad 2 tysiące metrów sześciennych drewna – Mówi Jan Kraczek, dyrektor RDLP w Krośnie. – Tradycyjnie udział w nim zapowiedziały firmy z Polski i kilku krajów europejskich. Zakupem wysokiej jakości buka zainteresowana jest też firma z Japonii.
Tradycyjnie najwięcej będzie drewna bukowego (ponad 1200 m. sześc.) i jaworowego (ponad 450 m.), ale będzie można też zakupić kłody dębowe, olszowe, brzozowe, czereśniowe, jesionowe i wiązowe. W Polsce tak duże bogactwo gatunków liściastych występuje jedynie na Podkarpaciu.
Rekordowa pod względem ilości wystawionego drewna była submisja V rozstrzygnięta w 2004 r. Zaoferowano wówczas do sprzedaży 2.603,95 metrów sześciennych. Wtedy też padł rekord cenowy. Jedna kłodę bieszczadzkiego jaworu, pozyskana w nadleśnictwie Cisna, osiągnęła wówczas ceną 26880 zł za 1 m³, co do dziś stanowi rekord Polski w cenie drewna. Taką kwotę zaoferowała niemiecka firma lutnicza za kłodę o falistym układzie włókien nadająca drewno znakomite walory rezonansowe. Warto dodać, że dla wszelkiej innej produkcji falisty układ włókien drewna to wada dyskwalifikująca.
W dniu 24 lutego – tradycyjnie już, w ostatni piątek tego miesiąca, – w siedzibie Nadleśnictwa Brzozów nastąpi rozstrzygnięcie największego w Polsce przetargu na drewno cenne.
Edward Marszałek
Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie