TYSKI FESTIWAL PIWA – CISNA 2009

Weź udział w obchodach Międzynarodowego Roku Piwa w lipcu. Przyłącz się i poczuj smak piwnego świata.
Uwaga! Konkurs – Wygraj Szklankę Tyskie!
Czy wiecie, że polscy piwosze wypijają 35 tysięcy hektolitrów piwa rocznie? Czy wiecie z jakich 4 podstawowych surowców produkuje się piwo? Jaki jest jego pierwszy etap produkcji? Nurtują Was pytania skąd bierze się dwutlenek węgla w piwie czy też, jaki gatunek piwa jest najbardziej popularny? Koniec wątpliwości, pytań i niejasności. Tyskie – lider polskiego rynku piwa i ulubione piwo Polaków – odpowie na te pytania podczas Tyskiego Festiwalu Piwa! Festiwal organizowany w ramach obchodów Międzynarodowego Roku Piwa odwiedzi ponad 60 miast i miasteczek w całej Polsce. Rok 2009 będzie prawdziwym świętem Dobrego Piwa!

Tyski Festiwal Piwa
Polska ma bogatą tradycję piwowarską, ale o złotym trunku przeciętny rodak wie niewiele. Dlatego Tyskie chce przypomnieć, jak ciekawym tematem jest piwo. Tyski Festiwal Piwa w maju ruszył w trasę i przemierzy cały kraj, by opowiadać o tradycji piwa, sposobach jego warzenia, a także by uczyć badać i rozróżniać rozmaite piwne smaki. Goście Festiwalu swoją wiedzę będą mogli poszerzać w specjalnie zbudowanej części edukacyjnej – „Centrum Edukacji Piwnej”. Tyskie będzie w trasie aż do końca września

Na uczestników Tyskiego Festiwalu Piwa czekają liczne atrakcje. Wśród nich między innymi:

Coś dla podniebienia naszych uczestników:
• Happy hour marek zagranicznych – czeski Vielkopovicky Kozel Cerny, Radegast Premium, oraz Gambrinus Premium, słowacki Saris Dark, a także węgierski Dreher
i Arany Aszok, to marki których nie znajdziecie na sklepowych półkach w sklepach
w Polsce. Tyskie, jako piwo docenione za granicą, specjalnie dla polskich smakoszy tego trunku sprowadziło te wyjątkowe i zróżnicowane piwne smaki, których każdy uczestnik będzie mógł na miejscu spróbować.

Coś dla sprawdzenia umiejętności kiperskich:
• Konkurs „Zostań mistrzem barmanów”- wszyscy chętni będą mogli sprawdzić, czy umieją fachowo nalać piwo z nalewaka. Łatwe? Nic bardziej błędnego! Okazuje się, że piwo z nalewaka trzeba umieć nalać, aby było dokładnie takie jak być powinno, czyli ani nie za mało, ani nie za dużo piany. Sędzia – jeden z piwnych ekspertów -oceniać będzie szybkość nalania, grubość piany oraz styl nalewania.
• Konkurs na rozpoznawanie piwa „posmakuj pięciu różnych marek piwa,
a następnie nazwij prawidłowo jak największą ilość”. To konkurs sprawdzający jakość podniebienia. Wyzwanie szczególnie dla ambitnych smakoszy, którzy w tym konkursie będą chcieli sprawdzić w praktyce to, czego dowiedzieli się w „Centrum Edukacji Piwnej ”.
• „Z jakiego kraju pochodzi to piwo”? – uczestnicy tej zabawy będą starali się przyporządkować marki skosztowanych piw do krajów ich pochodzenia. Ten konkurs to jeszcze głębsze wtajemniczenie. Tu ważna jest zarówno wiedza, którą uczestnicy poznają w „Centrum Edukacji Piwnej”, jak i zdolności kiperskie, umiejętność rozpoznawania smaku, zapachu i koloru.

Coś dla odpoczynku:
• Tradycyjnie Tyskie piłkarzyki – w ramach tej zabawy organizowane będą mini turnieje. W zależności od zgłoszeń do udziału w grze, rozpisywane będą mistrzostwa. Sędzia główny będzie odgwizdywać początek i koniec meczu,
a wyznaczone drużyny będą zmagać się przy pomocy małych piłkarzy o atrakcyjne nagrody.

• Festiwal karaoke – muzyka zawsze towarzyszy takim spotkaniom, dlatego podczas Tyskiego Festiwalu Piwa nie mogło zabraknąć także muzycznego akcentu,
a ponieważ mamy się przede wszystkim dobrze bawić wspaniałą i bardzo popularną formą rozrywki jest karaoke, czyli muzyczne wyzwanie, któremu najbardziej odważni mogą próbować sprostać śpiewając sami lub wspomagani przez grono znajomych i przyjaciół.

Coś na pamiątkę:
• Pierwszy Powszechny Spis Piwoszy – to wyjątkowa i unikalna inicjatywa nie tylko w Polsce, ale także na świecie. Dzięki niej każdy miłośnik złotego trunku ma szansę pokazać jak wielkim piwnym krajem jest Polska i jak wielu Polaków ceni ten napój! Dlatego Tyskie stworzyło pierwszy Powszechny Spis Piwoszy, do którego może dołączyć każdy uczestnik eventu, który złoży swój podpis pod Tyskim Manifestem Piwa. Tym samym, wpisze się w historię polskiej piwnej tradycji i da dowód, że płynie w nim „piwna krew”.
• Festiwalowe zdjęcia – każdy, kto odwiedzi Tyski Festiwal Piwa, będzie mógł upamiętnić swoją obecność, pozując do Tyskich zdjęć na specjalnej ściance ze znakiem Międzynarodowego Roku Piwa. Po zmierzchu wszystkie zdjęcia zrobione
w ciągu dnia będą wyświetlane na głównym ekranie. Spośród wszystkich zdjęć wylosowanych zostanie 20 a osoby na nich uwiecznione zostaną zwycięzcami zabawy i otrzymają specjalny upominek.

Gdzie w sierpniu szukać Tyskiego Festiwalu Piwa?

• 1 – 2 sierpnia Polańczyk, Plaża nad Soliną
• 3 – 5 sierpnia Sanok, ul Białogórska
• 7 – 9 sierpnia Zaklików, Stadion
• 10 – 11 sierpnia Biłgoraj, plac przy BCK
• 13 – 16 sierpnia Cisna, Cisna 47
• 18 – 20 sierpnia Chełm, k. Hotelu Kamena
• 21 – 23 sierpnia Krasnystaw, Zaułek Nadrzeczny
• 24 – 26 sierpnia Sandomierz, Rynek

Jak dowiedzieć się więcej?
Informacje o miastach i miejscach, które odwiedzi Tyski Festiwal Piwa będzie można znaleźć w radio, telewizji oraz w prasie a także na stronie www.tyskie.pl. W sklepach miejscowości odwiedzanych przez Festiwal, kupując określoną liczbę piwa Tyskie będzie można odebrać specjalnie przygotowaną mini książeczkę o różnych gatunkach piw. Do książeczki dołączony jest kupon – uprawnia on do spróbowania za darmo dowolnego piwa podczas Festiwalu.

„Pijąc piwo, rzadko zastanawiamy się nad tym, jaki to gatunek, czy jest to przedstawiciel górnej, czy dolnej fermentacji, z jakich odmian słodu i chmielu powstało, czy też jak długo było warzone?” – powiedział Maciej Chołdrych ekspert w dziedzinie piwa. Chcesz usłyszeć ciąg dalszy tej historii…i poznać odpowiedzi na nurtujące cię piwne pytania? Przyłącz się do Międzynarodowego Roku Piwa – Tyskie zaprasza!

2009 Międzynarodowym Rokiem Piwa
Rok 2009 to prawdziwe święto Dobrego Piwa. To promocja bogatej, polskiej i zagranicznej, kultury piwowarskiej. Podczas obchodów Międzynarodowego Roku Piwa Tyskie przemierza całą Polskę z Tyskim Festiwalem Piwa. Marka odwiedziła już zagraniczny festiwal piwny
w Tokyo – The Great Japan Beer Festival, a niebawem zawita także do Toronto na Toronto’s Festiwal of Beers i do Berlina na Internationales Berliner Bierfestival. Potem powróci
na Śląsk, by zorganizować BeerFest – największy polski festiwal piwa. To będzie wyjątkowo piwny rok!

Więcej na: www.tyskie.pl

***

Informacje dodatkowe:

Tyski Manifest Piwa.
Marka Tyskie w ramach obchodów Międzynarodowego Roku Piwa sformułowała Tyski Manifest Piwny – symbol i dowód siły polskiej kultury piwnej, przypominający piwoszom ich wielowiekową tradycje warzenia piwa, oraz silną pozycje jaką dziś zajmuje piwo. Manifest wyruszył w Polskę wraz z Tyskim Festiwalem Piwa w poszukiwaniu polskich piwoszy. Oryginał mieści się w Tyskim Browarium w Tychach.

Pierwszy Powszechny Spis Piwoszy.
Każdy piwosz lub sympatyk piwa może podpisać się pod Tyskim Manifestem Piwnym przyczyniając się do stworzenia Pierwszego Powszechnego Spisu Piwoszy w Polsce.

Tyskie. Z Polski.
Tyskie to czołowa marka Kompanii Piwowarskiej – jest niekwestionowanym liderem wśród wszystkich polskich marek piwa pod względem zarówno wielkości sprzedaży krajowej, eksportu, jak i wygenerowanych wpływów. Tyskie wielokrotnie zostało uhonorowane najbardziej prestiżowymi nagrodami branży piwnej na całym świecie – w 2005 roku m.in. Złotym Medalem oraz Grand Prix podczas Międzynarodowego Konkursu Branży Piwowarskiej (The Brewing Industry International Awards), przeprowadzanego od roku 1886.
Doceniane zagranicą Tyskie, jest także ulubionym piwem Polaków, Sponsorem Reprezentacji Polski jej trenera Leo Beenhakkera oraz Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej. Tyskie jest wszędzie tam gdzie możemy być dumni z naszego kraju. To prawdziwa wizytówka Polski.
Tyskie to lekkie piwo typu pilzneńskiego o zawartości ekstraktu 11,7% oraz alkoholu na poziomie 5,6%. Piwosze cenią jego łagodny chmielowy zapach, złocisty kolor oraz gęstą białą pianę.

Kompania Piwowarska – Lider branży piwowarskiej w Polsce
Kompania Piwowarska jest największym przedsiębiorstwem piwowarskim w Polsce. Kilkusetletnie doświadczenia w warzeniu piwa, nowoczesna technologia i rygorystyczne przestrzeganie zasad produkcji na światowym poziomie (World Class Manufacturing) gwarantują najwyższą jakość jej produktów. Do portfela marek należy m.in. Tyskie (ulubione piwo Polaków), Żubr (druga marka w Polsce pod względem wielkości sprzedaży), Lech, Dębowe Mocne, Redd’s, Wojak, a także międzynarodowe marki premium: Pilsner Urquell, Miller Genuine Draft oraz Peroni Nastro Azzurro. Kompania Piwowarska powstała w 1999 roku w wyniku połączenia Tyskich Browarów Książęcych i Lech Browary Wielkopolski. W roku 2003 do Kompanii dołączył Browar Dojlidy w Białymstoku a w roku 2008 – browar w Kielcach. Wielkość sprzedaży osiągniętej przez KP w roku finansowym zakończonym 31 marca 2009 wyniosła 15,1 mln hektolitrów piwa.

SABMiller – jeden z największych na świecie producentów piwa
Kompania Piwowarska jest częścią jednego z największych na świecie producentów piwa – SABMiller plc. Grupa produkuje lub dystrybuuje piwo na sześciu kontynentach, a jej ogólnoświatowy portfel obejmuje międzynarodowe piwa premium, takie jak Grolsch, Miller Genuine Draft, Peroni Nastro Azzurro czy Pilsner Urquell oraz czołowe marki lokalne, takie jak Aquila, Castle, Miller Lite, Snow czy Tyskie. SABMiller jest jedną z największych na świecie (poza USA) firm rozlewających produkty Coca-Coli. W roku finansowym zakończonym 31 marca 2009 SABMiller osiągnął przychody w wysokości 25,3 mld USD oraz wypracował zysk brutto w wysokości 3,4 mld USD. SABMiller plc jest notowany na giełdach papierów wartościowych w Londynie i Johannesburgu.

Dodatkowych informacji udzielają:

Zofia Gajewska
PR Assistant
RACZKIEWICZ CHENCZKE CONSULTANTS (RC2)
[email protected]
Tel. +48 22 43 511 60
Fax +48 22 43 511 70
Tel. kom.: +48 504 126 777

Tomasz KANTON
Brand PR Manager
KOMPANIA PIWOWARSKA SA
[email protected]
Tel.: +48 61 87 87 776
Fax: +48 61 87 87 850
Tel. kom.: +48 695 592 651