„Zaproszenie” Na wystawę fotografii „Stanisław Barabasz nie tylko narciarz”. Wystawa czynna w godzinach otwarcia
Muzeum Narciarstwa w Cieklinie (środa 9:00-14:00, sobota 9:00-11:00) od 7 listopada do 4 grudnia 2010 r.
Stanisław Barabasz urodził się 7 maja 1857 roku w Bochni, zmarł 23 października 1949 roku w Zakopanem. Prekursor polskiego narciarstwa, pedagog i myśliwy, był także znany jako architekt, malarz oraz autor wielu artykułów o tematyce łowieckiej.
Przez wiele lat pełnił funkcję kierownika Szkoły Przemysłu Drzewnego w Zakopanem – dziś słynnego Liceum im. Antoniego Kenara – gdzie wprowadzał w meblarstwie podhalańskie motywy zdobnicze.
Na naszej ekspozycji prezentujemy dwie reprodukcje obrazów Stanisława Barabasza wykonanych na płycie techniką olejną.
Po raz pierwszy zaczął używać nart w roku 1888 podczas polowań właśnie w Cieklinie koło Jasła. W roku 1894 przyjechał z nartami do Zakopanego, co stało się początkiem zakopiańskiego narciarstwa. W roku 1901 Stanisław Barabasz już na stałe przeprowadził się do Zakopanego. Słynna i szeroko opisywana była jego wyprawa narciarska z Janem Fischerem do Czarnego Stawu Gąsienicowego.
Był pierwszym prezesem zakopiańskiego
oddziału narciarzy. Dnia 28 lutego 1907 roku
założył drugi w Polsce klub narciarski.
Do tak bogatej i różnorodnej działalności należy dodać pasję fotograficzną. Stanisław Barabasz pozostawił bezcenną kolekcję starych zdjęć zarówno dokumentalnych, jak i artystycznych. Możemy na nich zobaczyć przedwojenny targ w Zakopanym, poznać ówczesne zwyczaje i dawne stroje. Zdjęcia są wykonane niezwykle profesjonalnie, widać w nich też wyraźnie zmysł artystyczny autora.
Mamy nadzieję, że nasza wystawa ukaże postać Stanisława Barabasza nie tylko jako prekursora polskiego narciarstwa, lecz także jako człowieka o wszechstronnych zdolnościach i zainteresowaniach.
Wiadomość została nadesłana przez: Wiesław Czechowicz/Cieklin