Andy Warhol (właśc. Andrej Warchola lub Warhola, 1928-1987), jeden z najsłynniejszych i najbardziej kontrowersyjnych artystów amerykańskich, do dnia dzisiejszego otoczony jest aurą legendy. Andy był Rusinem. Wywodził się z łemkowskiej rodziny, osiadłej w wiosce Mikova na Słowacji, ale tajemnicy swego pochodzenia nigdy nie ujawniał, ukrywając ją aż do swojej śmierci. Rodzina Warcholów wyemigrowała na pocz. XX w. do Stanów Zjednoczonych i zamieszkała w Pittsburgu, mieście górników i przemysłu węglowego. Tutaj Andy studiował grafikę reklamową w Carnegie Institute of Technology. Po otrzymaniu dyplomu przeprowadził się do Nowego Jorku i tu rozpoczęła się jego kariera artystyczna.
Andy zapisał się w historii amerykańskiej kultury XX wieku jako twórca pop-artu, supergwiazda, prowokator i swego rodzaju „twór” mediów. Sięgając po „banalność”, przedmiot czy pojęcie najbliższe masowej publiczności, kreował nową wartość sztuki, podkreślając w niej aspekt komercyjności, powszechności i aktualności. Bardzo często Warhol krytykowany był i jest za prowokacje, kiczowatość i taniość. Istotnie, w pierwszej chwili jego artefakty kojarzą się wyłącznie z konsumpcjonizmem i materializmem. Taki zresztą był zamysł samego artysty: stworzyć coś dla mas, wykreować ze świata komiksów, mody, fleszów, mediów i reklamy dzieło oryginalne. I chyba na tym polega geniusz Andy’ego, że w nieczułym świecie blichtru, krzyczącej reklamy i dawno zagubionej estetyki, zdołał podnieść medialne tematy do rangi sztuki.
Dzisiejsza amerykańska i europejska pop-kultura wyrasta w dużej mierze z nowatorskich osiągnięć Warhola i współczesnych mu artystów. Tworzone w technice serigrafii wizerunki Marylin Monroe, Mao, Jackie Kennedy czy etykietki Cambell’s Soup znane są chyba wszystkim, wciąż inspirują, zaskakują i nie tracą na aktualności.
Ekspozycja dzieł Andy’ego zwrócona jest do szerokiego kręgu odbiorców, zarówno do historyków, krytyków i miłośników sztuki, jak i wszystkich tych, którzy na co dzień kierują swe gusta w stronę bardziej popularnych zjawisk współczesnej kultury. Dla nich zresztą i dzięki nim tworzył Andy Warhol…
Przedsięwzięcie zaprezentowania kolekcji artefaktów Warhola podjęto we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Medzilaborcach na Słowacji. Ze zbiorów tejże instytucji eksponowanych będzie ponad 80 unikatowych dzieł i osobistych przedmiotów Andy’ego. Może kontakt z opisywaną sztuką i dołączonymi do niej komentarzami przybliży również postać samego artysty, pozwoli odkryć choć fragment jego prywatności i ułatwi dostrzeżenie jego wrażliwości, oryginalności i indywidualnej percepcji życia.
Z ogromną przyjemnością i nieskrywaną satysfakcją pragniemy zaprosić do obejrzenia wystawy i wspólnego odkrywania walorów tej kontrowersyjnej twórczości, która niezmiennie stanowi przedmiot dyskusji i krytyki artystycznej na całym świecie.
Wiadomość została nadesłana przez: Agnieszka Wójcicka, Krosno