Warszawa, 24 kwietnia 2004 r. Zaproszenie czytelników ePodkarpacie.com na XL Ogólnopolski Rajd Studencki „Beskid Niski 2004” 24.04 – 3.05. 2004
Wieczory przy bukowym ognisku, noclegi w malowniczych dolinach i na górskich beskidzkich polanach, niezapomniane widoki aż po horyzont czekają na uczestników Ogólnopolskiego Rajdu Studenckiego „Beskid Niski”. Wiosenną imprezę już po raz 40 organizuje Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich z Warszawy, w tym roku przy współudziale Gminy Dukla i dukielskiego Centrum Informacji Turystycznej.
Rajd „Beskid Niski” to największa w Polsce impreza dla ludzi, którzy lubią chodzić po górach z plecakiem, spać w namiocie lub stodole, gotować na ognisku. Bierze w niej udział ok. 300 osób. W tym roku miłośnicy turystyki górskiej mogą wybierać z pośród
Chcemy by studenci, tuż przed sesją zapomnieli na chwilę o książkach i odpoczęli od codziennych spraw w czasie górskich wędrówek. Na rajdzie będzie okazja, by pośpiewać do rana przy ognisku, poznać najciekawsze miejsca w Beskidzie Niskim, a na koniec spotkać się ze wszystkimi uczestnikami na wspólnej imprezie zwanej ześrodkowaniem, która w tym roku z okazji jubileuszu będzie wyjątkowa- zachęca Jurek Guterman, kierownik tegorocznego rajdu, student Politechniki Warszawskiej.
Czterdzieste, jubileuszowe ześrodkowanie odbędzie się 2 maja w Kolonii Olchowiec, na terenie gminy Dukla. Nie zabraknie na nim specjalnych atrakcji. Jedną z nich będzie występ zespołu „Dom o zielonych progach”, zdobywcy m.in. Grand Prix i Nagrody Publiczności na największym w kraju festiwalu piosenki turystycznej i studenckiej YAPA 2003 w Łodzi. Będą też niespodzianki kulinarne i konkursy z cennymi nagrodami dla uczestników.
By wziąć udział w rajdzie wystarczy zapłacić 20 zł wpisowego oraz pokryć koszty swojego wyżywienia (gotujemy sami na ogniskach) i przejazdów PKP i PKS. Przewodnicy SKPB prowadzą grupy na rajdzie za darmo, a cała impreza jest niekomercyjna. W rajdzie mogą brać udział także osoby, które już nie studiują i licealiści (za zgodą rodziców).
Szczegółowe informacje o trasach i zapisach na stronie: www.skpb.waw.pl
Rajd nie odbyłby się bez pomocy: Urzędu Miasta i Gminy Dukla, Politechniki Warszawskiej, Wyższej Szkoły Handlu i Finansów Międzynarodowych, Centrum Informacji Turystycznej w Dukli, Oficyny Wydawniczej Rewasz oraz firm Janysport, Paker, i Jasiołka
Informacja o Stowarzyszeniu
Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich z Warszawy
Kim jesteśmy?
Organizacją studencką działającą non profit, która powstała w 1957 roku i skupia przewodników górskich po Beskidzie Niskim i Bieszczadach. W większości ludzi młodych, ale jak na organizację z ponad 45-letnimi tradycjami przystało mamy też członków starszych, którzy dziś są w Kole instruktorami. To z SKPB Warszawa wywodzą się m.in. założyciele oficyny Rewasz, Towarzystwa Karpackiego i zespołu Werchowyna. Więcej informacji o SKPB Warszawa można znaleźć na naszej stronie www.skpb.waw.pl
Co robimy?
Prowadzimy ludzi po górach i szkolimy kandydatów na przewodników górskich, którzy potem przystępują do egzaminu państwowego. Dwa razy w roku organizujemy duże imprezy otwarte: Rajd „Beskid Niski” i Rajd „Połoniny”. Oprócz tego wycieczki weekendowe, autokarowe, rajd „Beskidzki Trakt” dla licealistów i „Akcję Lato” (letnie obozy studenckie).
Poza imprezami prowadzimy także działalność wydawniczą finansowaną przez Ministerstwo Kultury. Wydajemy rocznik „Magury” poświęcony Beskidowi Niskiemu i rocznik „Połoniny” poświęcony Bieszczadom. Publikujemy też śpiewniki np. z piosenkami łemkowskimi lub turystycznymi.
Z inicjatywy członków Koła powstało stowarzyszenie, które chce doprowadzić do odbudowy jednego z najpiękniejszych cmentarzy wojennych Beskidu Niskiego -cmentarza na Rotundzie.
Kontakt:
Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich
ul. Smocza 27
01-048 Warszawa
e-mail: [email protected]
Internet: