W tym roku wielkopiątkowe pielgrzymki odbędą się nie tylko na Tarnicę, ale również na Smerek i Kopystańkę koło Rybotycz. Goprowcy ostrzegają: w Bieszczadach jest jeszcze mnóstwo śniegu, do wędrówki trzeba się specjalnie przygotować.
Najdłuższą tradycję ma droga krzyżowa na Tarnicę. Tegoroczna pielgrzymka odbędzie się po raz 23. Każdego roku coraz więcej osób chce wejść na Tarnicę, żeby pomodlić się pod krzyżem stojącym na jej szczycie od 1987 r. Krzyż upamiętnia pobyt Karola Wojtyły w Bieszczadach w 1953 r. i jego pielgrzymkę już jako papieża Jana Pawła II w1982 r.
– Niestety, każdego roku ludzie, którzy wybierają się w góry, zapominają, że to nie jest zwykła pielgrzymka, tylko ciężka wyprawa w zimowych warunkach – mówi Leszek Berezka, zastępca naczelnika Bieszczadzkiej Grupy GOPR.
Najczęstsze grzechy pątników? – Ludzie przeliczają się z własnymi siłami i możliwościami. Wielu z nich jest nieodpowiednio ubranych, adidasy na nogach i buty na obcasie to wcale nierzadki obrazek – wyliczają goprowcy. A że droga na Tarnicę jest trudna, świadczą interwencje ratowników w ubiegłym roku. Byli kilkanaście razy wzywani do pomocy, siedem osób zwieziono z gór, dwie trafiły do szpitali. Choć w czasie tegorocznej pielgrzymki na Tarnicę służbę będzie pełnić 20 ratowników, może się okazać, że będą mieć sporo roboty.
– W tym roku pielgrzymi muszą się liczyć z tym, że w górach leży ponad metr śniegu. Na szlaku na Tarnicę, na granicy lasu, jest go od 1,5 do 2 metrów. Gdy się ociepla, śnieg robi się mokry i człowiek łatwo się w nim zapada, szybko się męczy – dodaje Berezka. W takim śniegu ubranie i buty prędko przemakają, dlatego wychodzący w Wielki Piątek na Tarnicę powinni mieć z sobą solidne nieprzemakalne buty turystyczne, ochraniacze, odzież przeciwwiatrową, a także na zmianę, gorące napoje, wysokokaloryczne pożywienie.
W tym roku rzeszowski oddział PTTK organizuje również pielgrzymki na Smerek oraz Kopystańkę na Pogórzu Przemyskim. Obydwa wzniesienia są dużo niższe niż Tarnica, ale pielgrzymi muszą się liczyć z tym, że droga będzie tam również ciężka i trzeba się odpowiednio ubrać i przygotować.
Osoby zainteresowane pielgrzymkami mogą się dowiedzieć więcej o warunkach uczestnictwa pod rzeszowskim numerem telefonu oddziału PTTK 0-17 853 67 55.