W czerwcu br. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie zawarła umowę sponsoringową z marką Żubr należącą do Kompanii Piwowarskiej SA w Poznaniu. Żubr zobowiązał się do sponsorowania działalności leśników w zakresie związanym z ochroną przyrody i edukacją przyrodniczo-leśną, zwłaszcza związaną z ochroną bieszczadzkich żubrów. Beneficjentami środków przekazanych przez Żubra – Sponsora Żubrów w Bieszczadach -będą nadleśnictwa: Baligród, Komańcza, Lutowiska i Stuposiany, ponoszące dotąd główny ciężar ochrony tych zwierząt.
– Żubr nieodłącznie kojarzony jest z naturą, spokojem lasu oraz relaksem na świeżym powietrzu. Dba także o środowisko o środowisko naturalne i prowadzi wiele inicjatyw proekologicznych, angażując w nie społeczności lokalne na terenie całego kraju – powiedział Tomasz Brycki, senior brand manager marki Żubr w Kompanii Piwowarskiej – Od 3 lat Żubr wspiera stado białowieskich żubrów i jest sponsorem Białowieskiego Parku Narodowego. Cieszę się, że od teraz Żubr wspiera także gatunek, który występuje w Bieszczadach. Mamy nadzieję, że rozpoczęta właśnie współpraca z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Krośnie zaowocuje w przyszłości wspólnymi udanymi przedsięwzięciami.
– Coraz trudniej jest dziś zdobywać fundusze na ochronę przyrody; z tym większym uznaniem przyjmujemy inicjatywę marki Żubr. – Stwierdził Stanisław Kowalewski, dyrektor RDLP w Krośnie. – Liczymy również na promocyjny efekt tej współpracy, gdyż do tej pory żubr większości Polaków kojarzył się z Białowieżą. A przecież tu w Bieszczadach żyje największe w Europie dzikie stado żubrów górskiej linii hodowlanej.
Na pewno już wkrótce wielu turystów przybywających na Podkarpacie dowie się, że żyją tu żubry. W nakładzie 60 tysięcy egzemplarzy wydrukowana zostanie mapa turystyczna Bieszczadów, pokazująca schematyczne rozmieszenie stad żubrów i miejsc z nimi związanych, np. miejsce pierwszej zagrody kwarantannowej, miejsce obelisku upamiętniającego sprowadzenie żubrów do Woli Michowej i in. Znajdzie się na niej również historia bieszczadzkiego „króla puszczy” oraz „Ballada o żubrze Pubalu”, narodzona II nagrodą w tegorocznym konkursie krasomówczym „Bajarze z leśnej Polany”.
Warto też wiedzieć, że w dniu 28 lipca br. Gmina Lutowiska we współpracy z nadleśnictwami: Lutowiska i Stuposiany organizuje I Dzień Żubra w Bieszczadach. Z tej okazji na obelisku przy budynku biura Nadleśnictwa Stuposiany zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca fakt sprowadzenia żubrów na ten teren w 1963 roku.
Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
Informacje o marce Żubr
Żubr – druga marka piwna w Polsce
Marka Żubr to druga marka piwna w Polsce pod względem wielkości sprzedaży. To piwo produkowane z naturalnych składników na skraju Puszczy Białowieskiej, idealne na zakończenie każdego dnia. Żubr jest pełen spokoju i harmonii, nieodłącznie kojarzy się z naturą i spokojem lasu. Od 2004 roku marka Żubr wspiera stado białowieskich żubrów i jest sponsorem Białowieskiego Parku Narodowego. Żubr dba także stale o środowisko naturalne i prowadzi wiele inicjatyw proekologicznych, angażując w nie społeczności lokalne. W 2006 roku marka Żubr zaangażowała się w akcję ratowania lip w Białymstoku (w czasie akcji „Żubr dba o korzenie” zebrano 133 tys. zł, za które posadzono 53 nowe lipy krymskie), ustawianie nowych ławek w Lublinie nad Zalewem Zemborzyckim, zarybianie Jeziora Długie i Redykajny w Olsztynie oraz odrestaurowanie ścieżki turystycznej w Kadynach koło Elbląga. Jednocześnie z tymi działaniami zrealizowany został finał akcji „Żubr w naturze nie odpuszcza” z 2005 roku. W ramach tego projektu ułożono nową alejkę, nasadzono drzewa i ustawiono ławki w Inowrocławskim Parku Zdrojowym, odnowiono wiatę dla turystów w Miejscu Mocy w Puszczy Białowieskiej, odrestaurowano miejsce do grillowania w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Puszczy Goleniowskiej, ustawiono nowe ławki w rezerwacie Szum oraz nasadzono drzewa, krzewy oraz ustawiono nowe ławki w Parku 1000-lecia w Chojnicach. W tym roku marki prowadzi niestandardową promocję sprzedaży „Żubr. Tu się wybiera”, w ramach której podda renowacji Planty w Białymstoku, Smoki w Jeleniej Dolinie w Elblągu, alejkę wzdłuż jeziora Długiego w Olsztynie, Ogród Saski w Lublinie, alejkę wzdłuż zalewu Sobótka w Płocku oraz taras widokowy nieopodal pomnika Obrońców Wisły we Włocławku. Działania zakończą się do końca października.
Warto przypomnieć, że rok temu w marcu 2006 roku Żubr wsparł już opiekę małego, pochodzącego z Bieszczad żubrzyka. Podczas wiosennej ulewy zwierzę zostało wyrzucone przez wezbrany potok Rabski na brzeg małej podkarpackiej wsi Rabe. Żubr przekazał wtedy środki na pomoc w wychowaniu i utrzymaniu cielaka (m.in. na zakup mleka, preparatów witaminowych i leków). Głosami pracowników Kompanii Piwowarskiej, którzy wzięli udział w konkursie na imię dla żubrzyka zwierzę nazwano Puszczyk, natomiast wcześniej leśnicy z Baligrodu ochrzcili go PUBAL.